V Žatci u výjezdu na Most začne vznikat provizorní kruhová křižovatka. Město se bude snažit, aby zůstala natrvalo

Žatec – Frekventovaná křižovatka ulic Plzeňská a Osvoboditelů na severním okraji Žatce u výjezdu směrem na Most se už možná příští týden začne měnit na kruhový objezd. Ten bude vybudován zprvu jako provizorní a sloužit má minimálně několik měsíců. Snahou města ale je, aby se dočasná okružní křižovatka postupně změnila už na okružní křižovatku trvalou.

Vytvoření provizorního okruhu zaplatí město

Na dotaz naší redakce to uvedl Jaroslav Špička, místostarosta Žatce. Vybudování dočasné okružní křižovatky schválila tento týden rada města. Náklady v první fázi přesáhnou 300 tisíc korun a zajistí je samo město. „Nedaleko od této křižovatky se opravuje Purkyňova ulice a pro dopravu je uzavřena. K opravě a zpět teď hodně jezdí stavební stroje, od křižovatky také vede silnice na Staňkovice a Louny, kterou využívají auta i autobusy. V dopravních špičkách se celé místo často ucpává, u napojení z vedlejších silnic na plzeňský hlavní tah se tvoří fronty. Chtěli jsme zklidnit a ulehčit dopravní situaci, proto jsme rozhodli o vytvoření provizorní okružní křižovatky,“ vysvětlil místostarosta.

Stavba začne v nejbližších dnech

Záměr podle něj schválila Policie ČR i Ředitelství silnic a dálnic, stavba provizorního okruhu by mohla začít už příští týden. Dočasný kruhový objezd pak bude podle místostarosty fungovat minimálně několik měsíců až do poloviny příštího roku, kdy mají skončit opravy a uzavírky v Purkyňově ulici.

Princip kruhového objezdu možná už zůstane natrvalo

Není přitom vyloučeno ani to, že princip kruhového objezdu na uvedené křižovatce už zůstane natrvalo. „Město by to tak chtělo a možná tento plán už i vyjde. Provizorní kruhová křižovatka by se pak během příštího roku změnila na trvalou. O vytvoření kruhového objezdu na této křižovatce usilujeme už několik let, důvodem je hlavně zvýšení bezpečnosti provozu,“ upřesnil Jaroslav Špička.

Přestavbu křižovatky žádali i lidé v občanské petici

Následnou přestavbu na trvalý kruhový objezd by už platilo Ředitelství silnic a dálnic ČR, které je majitelem příslušné komunikace Most – Plzeň. Podle místostarosty zástupci této organizace a představitelé města o přestavbě už několikrát jednali a plán s plynulým přechodem od provizorního k trvalému okruhu by se mohl uskutečnit. Co nejrychlejší přestavbu této křižovatky na okružní požadovala minulý rok také petice občanů, kterou podepsalo několik tisíc lidí. Obyvatelé poukazovali na to, že křižovatka v současné podobě je nebezpečná a stávají se na ní občas i vážné dopravní nehody. Chtěli přetvořit křižovatku tak, aby byla bezpečnější.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Na jedné okružní křižovatce bude pivní sud a na druhé sedm chmelových tyčí

ČTĚTE TAKÉ: Předvánoční trhy a programy na náměstích se ruší. Rozsvěcování stromů bude v tichosti

ČTĚTE TAKÉ: Vandalové poškodili oblíbený altánek u řeky. Zřejmě do něj vjeli autem

ČTĚTE TAKÉ: FOTO – Vojáci, zbraně, vozidla. Válečné muzeum v Libočanech si za první rok prohlédlo 1600 návštěvníků