Dočkáme se nákupního centra v Lounech? Jeden z obyvatel se ptal už podruhé. Na požadavku města to ale nezáleží, uvádí radnice

Louny, Postoloprty – Lidé v Lounech by chtěli mít nějaké větší nákupní centrum, s možností nakoupit například obuv, oblečení, sportovní potřeby a další druhy zboží, i u sídlišť v západní části města, kde jsou zatím jen dva potravinové supermarkety. Jeden z obyvatel se na možnost výstavby ptal v dotazu poslaném radnici. Ze stavebního úřadu mu odpověděli, že stavbě obchodního centra musí předcházet zájem soukromých investorů a že tyto prodejny nevznikají na základě požadavků města nebo státní správy.

Chybí nám nabídka značkových prodejen

„Chtěl bych se zeptat, zda se někdy v budoucnu dočkáme na západě Loun obchodního centra. Stále nám tu třeba oproti Žatci chybí nabídka značkových prodejen. Bylo by možné na výstavbu najmout tu samou stavební firmu, která stavěla například městskou plaveckou halu nebo galerii pod nemocnicí?“ ptal se v březnu Aleš Fiala z Loun. Nebylo to přitom poprvé, kdy ho tohle téma zajímalo. Podobný dotaz posílal městu už v červenci 2019.

Rozhodující je zájem investora, nikoli přání města

Městský úřad v současnosti odpověděl, že rozhodující při stavbách obchodních center či jiných velkých prodejen je vždy zájem investora. „Obchodní centra se nestavějí na základě požadavků města nebo státní správy, ale jen na základě zájmu investorů. Investoři jsou soukromé společnosti. Chápu, že obchodní centrum v Lounech by obyvatelé uvítali, ale zájem investora je pro výstavbu naprosto zásadní,“ uvedla Kateřina Todtová, vedoucí odboru stavebního úřadu Městského úřadu Louny. Pokud jde o výběr konkrétní stavební firmy, to určuje také investor, a nikoli tedy město, dodala.

O lokalitu už měla zájem skupina Stop Shop

Určitý „zájem investora“ v uvedené lokalitě přitom před pár lety existoval, ale později zase pominul. „Už v roce 2014 náš úřad vydával územní rozhodnutí ke stavbě obchodního centra Stop Shop. Platnost územního rozhodnutí trvala dva roky. K zahájení stavby ale nedošlo, ani k jiným dalším jednáním a povolením, takže toto územní rozhodnutí už zase pozbylo platnosti,“ uvedla již v červenci 2019 v odpovědi stejnému tazateli Kateřina Aksamitová z téhož odboru.

Ještě dříve se diskutovalo i o zájmu řetězce Tesco

V Lounech v západní části města se o možné výstavbě většího nákupního centra s pestřejší nabídkou zboží hovoří už řadu let. Zatím jsou v lokalitě jen dva supermarkety s potravinami – Lidl a Penny. Před lety měl o lokalitu určitý zájem i řetězec Tesco, ale i ten pak od plánů ustoupil. Zmiňovaná skupina Stop Shop má svá nákupní centra v okolních městech například v Žatci, Kladně či Mělníku. Jiné menší obchodní centrum je lidem v Lounech k dispozici ve východní části města u Kauflandu.

Investoři a řetězce si dělají pečlivé analýzy

Soukromí investoři, obchodní společnosti, před každým rozhodováním o případné výstavbě nové prodejny svůj záměr vždy velmi pečlivě vyhodnocují. Zvažují mnoho hledisek a výpočtů. Jejich cílem je jako u každého podnikatele dosáhnout ekonomických zisků. K tomu je nutné předem dobře odhadnout reálnou výši tržeb v dané lokalitě. „Stále hledáme vhodné pozemky a lokality pro umístění nových prodejen napříč Českou republikou. Rozhodující je přitom vždy spádová oblast,“ naznačil jedno z hledisek mluvčí Lidlu Tomáš Myler. Právě Lidl v roce 2020 podle obchodních statistik otevřel v ČR nejvíce nových supermarketů.

V Postoloprtech nemají supermarket ani po dlouhých letech snažení

Na druhé straně, pokud nějakou oblast investoři a řetězce vyhodnotí ze svých pohledů jako ekonomicky „méně výhodnou“, pak do ní své prodejny nikdy neumístí. Dokládá to třeba příklad Postoloprt. Tohle městečko ležící jen malý kousek od Loun také už přibližně dvacet let projevovalo zájem o možnost mít ve svém katastru pro své obyvatele alespoň jeden supermarket známých řetězců, ale stále i po této době do něj „nepřišel“ zkusit podnikání ani jeden.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Válečné příběhy pokračují. Filmaři obsadí Žatec, Lenešice i Černochov

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Pomlázky, kraslice, ale i pionýři v šátcích. Muzeum v Lounech připravilo k Velikonocům zajímavou výstavu

ČTĚTE TAKÉ: Kauza zchátralého zámku v Postoloprtech: město dostalo nabídku koupit památku za 13 milionů

ČTĚTE TAKÉ: Koupí město zchátralý zámek? Rozhodování bude hodně těžké, vyplývá z ohlasů z Postoloprt