V Ročově připravili dárek pro obyvatele – zahrádkáře i chalupáře. Mohou bezplatně dostat kompostéry

Ročov – Lidé v Ročově mají jedinečnou možnost pořídit si pro zahrádky u svých domů či chalup domácí kompostér, a to zcela bezplatně. Městys Ročov je zájemcům rozdá zdarma. Cílem je podpořit třídění odpadů i ekologické postupy v Ročově a okolí.

Připraveno je osmdesát kompostérů, objem přes tisíc litrů

Současná etapa rozdávání kompostérů je už třetí v pořadí, obyvatelé i chalupáři mají o tuto nabídku zájem. „V první vlně na podzim 2019 jsme rozdali přes šedesát kompostérů, v polovině roku 2020 jich pak bylo přibližně dvacet. Teď máme připravených dalších osmdesát kompostérů. Jsou to kompostéry většího typu a mají objem 1 170 litrů,“ upřesnil starosta Ročova Vojtěch Václav Pour.

Výdaje obce budou jen kolem padesáti tisíc korun

Městys Ročov se podílí na uvedené nabídce ve spolupráci se sdružením obcí Mikroregion Lounské Podlesí. Mikroregion požádal o dotaci na nákup kompostérů z evropských zdrojů a tento příspěvek se podařilo získat. „Celková částka za nákup kompostérů byla 360 tisíc korun, dotace pro nás bude činit 306 tisíc. Výdaje obce za osmdesát kompostérů z vlastního rozpočtu tak budou jen 54 tisíc korun,“ popsal starosta. Díky tomu budou moci lidé z obce i chalupáři dostat kompostér bezplatně, což je i pro ně samozřejmě výhodné. Pokud by si ho měli na zahradu kupovat sami, běžná cena na trhu za tento typ kompostéru s uvedeným objemem se pohybuje kolem 5 500 korun.

Žádost je potřeba podat do konce dubna

Jak mají lidé postupovat, pokud chtějí kompostér od obce dostat? Stačí jen vyplnit žádost a doručit ji na Úřad městyse Ročova. Nabídku od obce i potřebný tiskopis dostávají domů ve formě letáků. Požadavek by měli podat do konce dubna, potom příjem žádostí končí. „Občanům rozdáváme kompostéry zdarma, abychom podpořili třídění odpadu, a tím pádem i ekologii, a ušetřili obci poplatky za svoz směsného komunálního odpadu. Lidé díky tomu ještě mají možnost snadno si založit vlastní kompost, který využijí pro zahrádku,“ vysvětlil starosta. O kompostér může požádat každý občan s trvalým bydlištěm v Ročově nebo místních částech, nebo vlastníci nemovitostí – chalupáři.

Podobně před časem postupovala i některá další města v okolním širším regionu, například Slaný nebo Chomutov.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Lidé v Dolním Ročově, osadě se známým klášterem, lépe uvidí na cestu. Přibude třicet sloupů s osvětlením

ČTĚTE TAKÉ: V Úlovicích opravili husitskou zvoničku. Na jaře při májích bude zase zvonit

ČTĚTE TAKÉ: Každý rok se u nás doma vylíhne 400 kuřat, smějí se dva mladí chovatelé z Lounska