Čisté okolí a skvělý příklad dětem. Lidé v Hříškově se připojili k setkání Ukliďme Česko

Hříškov, Lounsko – Desítky lidí se zapojily v sobotu 27. 3. do úklidu v okolí Hříškova u Loun. Obec se tak připojila k tradiční celostátní akci dobrovolníků, uklízejících nepořádek odhozený v přírodě, s názvem Ukliďme Česko.

Lesy, remízky, okraje cest…

„K úklidu jsme vyzvali v letácích i na webových stránkách obce. Pomoci přišly desítky lidí, mezi nimi byli dospělí, děti, připojili se i zaměstnanci obce a někteří zastupitelé. Někteří lidé ani nečekali jen na sobotu a uklízet odpadky v krajině začali už během týdne. Obyvatelé v části Hvížďalka si uklidili z vlastní iniciativy již dříve část lesa v okolí. Lidé z Bedřichovic zase vysbírali odpadky na polních cestách a v remízcích, na okrajích silnic i v intravilánu obce,“ informovala starostka Hříškova Jana Kalašová.

V pytlích byly i zbytky mrtvých zvířat

Obec připravila pro všechny pomocníky pytle a rukavice. Lidé v krajině sesbírali kromě plastů, papírů, plechovek a skla, které putovaly do tříděného odpadu, také složitější typy odpadů: obaly od barev, pneumatiky, matrace, dokonce i zbytky domácích zvířat. „Auto obecního úřadu jezdilo celé odpoledne a sváželo velké množství pytlů. Někteří lidé pomohli i zapojením vlastního auta, pomáhal rovněž traktor s valníkem,“ popsala Jana Kalašová.

Zhasla světla, místo nich svítil měsíc

Po skončení úklidu se účastníci mohli věnovat i dalšímu zajímavému tématu. „Večer mezi 20.30 a 21.30 hodin jsme nechali zhasnout veřejné osvětlení a obec se připojila i k další, tentokrát celosvětové akci: Hodina Země na podporu klimatu. Večer se povedl, měsíc byl téměř v úplňku, lidé si ho fotili… Příroda nám není lhostejná, v loňském roce jsme v katastrech naší obce a spádových vesnic vysázeli 51 stromů, letos by jich mělo být téměř 70, a chceme pokračovat i dál. Naší snahou kromě jiných projektů například je i obnovit ovocný sad za obcí,“ uvedla starostka. „Chtěla bych poděkovat všem lidem, kteří se na akcích podíleli, pomohli přírodě a dali dětem dobrý příklad a pocit sounáležitosti, ale také pěkný den plný smysluplných činností,“ dodala.

V celé ČR se uklízelo na více než 1300 místech

V celé ČR v rámci setkání Ukliďme Česko dobrovolníci o víkendu nebo sbírali odpad na více než 1300 místech. V okrese Louny se do akce o víkendu nebo už i o pár dní dříve zapojili lidé přibližně ve dvou desítkách měst a obcí, kromě Hříškova to bylo také například v Podbořanech, Lounech, Černochově, Pátku, Peruci, Žiželicích a mnoha dalších.

ČTĚTE TAKÉ: Ukliďme Česko. Pohromadě být nemůžeme, ale přírodě stejně chceme pomoci. Dobrovolníci se znovu zapojí i v okrese Louny

ČTĚTE TAKÉ: Rodina z Hříškova během pár hodin přišla o dům. S těžkou situací pomáhali lidé z okolí, posílali dary do sbírky

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Pomlázky, kraslice, ale i pionýři v šátcích. Muzeum v Lounech připravilo k Velikonocům zajímavou výstavu

(na snímcích: úklid v okolí Hříškova a dole měsíc po zhasnutí světel. Foto Obecní úřad Hříškov)