V Postoloprtech město znovu chystá zásah proti přemnoženým holubům

Postoloprty – V Postoloprtech se radnice znovu chystá zasáhnout proti přemnoženým holubům. Naposledy si město objednalo odbornou firmu ke snížení stavu na jaře 2008, tehdy firma ve městě podle záznamů odchytila téměř tři sta těchto ptáků. Teď se zásah expertů připravuje znovu.

Na příští schůzi rady města přijdou veterináři

O situaci jednala v lednu rada města. „Holubi se znovu velmi přemnožili, vyskytují se hlavně v oblasti střech radnice a kostela,“ uvedl starosta Postoloprt Zdeněk Pištora. Město chce dosáhnout snížení počtu holubů. Pracovníci odboru rozvoje města postoloprtské radnice dostali za úkol zjistit, jaké jsou v současnosti legální postupy pro likvidaci přemnožených opeřenců. Rada města se k tématu vrátí ještě znovu ke konci ledna, na její schůzi budou pozváni i odborníci – veterináři.

Ucpané okapy, hromady trusu v podkroví památek…

„Holubů je ve městě v posledních týdnech skutečně velmi hodně. Poškozují památky i jiné domy, zanášejí střechy a ucpávají okapy peřím a trusem, často vlétávají i do půdních prostor, například v kostele. Tam dělají další velké škody a nečistoty. Zvažujeme, co teď se situací budeme dělat dál, prověřujeme současné postupy, můžeme se i poradit a seznámit se zkušenostmi z jiných měst,“ uvedla na dotaz naší redakce Jana Hanzlíková z odboru rozvoje města Městského úřadu Postoloprty, která má na starosti agendu a problematiku z oblasti životního prostředí.

V minulých letech občas proběhl i hromadný odstřel holubů

V minulosti v některých městech přemnožené holuby i stříleli, ale v posledních letech se od tohoto postupu spíš ustupuje. Není příliš vhodný z hlediska etiky, protože zabíjení ptáků občas s údivem sledují kolemjdoucí lidé z okolí včetně dětí, často proti němu také protestují ochránci zvířat. Na druhou stranu městských holubů v ČR jsou statisíce, mohou přenášet nemoci a velmi škodí budovám a historickým a kulturním památkám. Určitou pomocí jsou například mechanické zábrany proti sedání na střechy, parapety, okna i proti vletu do budov (například různé mříže, hroty a podobně), některá města zkoušela také nasadit proti nim dravé ptáky, většinou sokoly, ale tato opatření zatím neměla na snížení populace holubů příliš velký účinek. Podle odhadů expertů žije jenom v Praze více než sto tisíc holubů, další početná hejna jsou pak v dalších městech.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Z díry vylézají potkani. Lidé z Loun upozornili na problém u Barokního špitálu

ČTĚTE TAKÉ: Tuhé výkaly se dají sebrat, ale co s páchnoucí močí? Obyvatelka Loun upozornila na další problém, související s chovem psů

ČTĚTE TAKÉ: Zámek je náš! Stovky lidí využily pozvání města a přišly si prohlédnout památku v Postoloprtech