Bazén se zřítil po 35 letech provozu. Teď místo něj bude škola mít nové učebny

Louny – Školní bazén vybudovaný v roce 1983 se po 35 letech zřítil a „z trosek“ teď vzniknou čtyři nové učebny. Událost se stala v areálu ZŠ Prokopa Holého v Lounech. Jedna ze stěn bazénu spadla při rekonstrukci v roce 2018. Město poté nechalo celou akci „zastavit“ a později rozhodlo, že bazén už se obnovovat nebude. Nyní v březnu či dubnu začne v areálu velká přestavba a na jejím konci příští rok škola získá k využívání pro děti čtyři nové moderní odborné učebny.

Přestavba potrvá do příštího roku

„Přestavba areálu začne letos v březnu nebo nejpozději v dubnu. Stavba potrvá zhruba 15 měsíců od zahájení, skončí tedy příští rok do léta,“ popsala Jitka Bažantová z odboru správy majetku Městského úřadu Louny. Část současného objektu bude zdemolována, odstraněna bude například i původní bazénová vana a související technologické zařízení. Zbylou část objektu stavební firma kompletně přestaví a v místě vznikne nový pavilon s učebnami a také schodištěm. Jedna z nich v přízemí bude rozlehlá a bude vypadat jako vysokoškolská aula. „Jedna učebna bude sloužit pro komunitní aktivity, jedna pro výuku jazyků a dvě pro praktické pracovní činnosti,“ vyplývá z dokumentace lounské radnice.

Jedna ze stěn se zřítila v listopadu 2018

V místě původního bazénu došlo k mimořádné události při havárii v listopadu 2018. Jedna ze stěn se tehdy během dopoledne náhle zřítila. Při události naštěstí nebyl nikdo zraněn, dělníci v kritickém momentě byli v jiné části stavby. V bazénu v té době probíhala rekonstrukce, po více než třiceti letech využívání byly jeho technologie na hranici životnosti. Město po havárii rozhodlo celou rekonstrukci přerušit a o pár měsíců později zastupitelé rozhodli, že bazén už se obnovovat vůbec nebude. I kvůli tomu, že ve stejné době začala ve městě vznikat také další zbrusu nová plavecká hala pro školy a veřejnost v Rakovnické ulici.

Celkové náklady budou kolem 80 milionů

Od roku 2020 má město vypracovaný projekt na přestavbu objektu v areálu ZŠ Prokopa Holého pro jiné účely, jehož součástí jsou uvedené čtyři nové učebny. Předpokládané náklady jsou nyní kolem 80 milionů korun. Z toho zhruba 55 milionů mají stát stavební práce a zbylých asi 25 milionů moderní vybavení všech učeben. Město bude platit jen část těchto nákladů, na zbytek by mělo dostat dotaci z některého z tzv. operačních fondů pro rozvoj v regionech.

(na snímku nahoře: bývalý školní bazén krátce po zřícení části budovy v listopadu 2018. Foto město Louny)

ČTĚTE TAKÉ: Kauza zřícený bazén: budova čeká na jiné využití a město Louny chce objekt přestavět s pomocí dotačních programů

ČTĚTE TAKÉ: Dům kultury ROH už je pryč. Z objektu v Lounech se brzy stane nákupní centrum

ČTĚTE TAKÉ: Velký javor se měl stěhovat kvůli stavbě Lidlu. Ale stálo by to milion. Strom zatím zůstane beze změn