Svah v Žiželicích už je úplně holý. Stabilizace bude stát desítky milionů

Žiželice – Odhrnutá rozježděná zemina, vykácené stromy, odhalený holý svah – tak vypadají v současnosti stovky metrů terénu v krajině v údolí v centru Žiželic. Hned nad hranou terénního zlomu stojí dvě stavby: žlutá historická barokní kaple z počátku 18. století a nový světle zelený rodinný dům. Záchrana obou objektů a sanace svahu, který se dal do rychlého pohybu před koncem loňského roku, je prioritním cílem, ke kterému směřuje vedení obce Žiželice ve spolupráci s experty geology a dalšími institucemi. Odborníci, lidé z obce, ale například i hasiči a další pomocníci od nového roku vyvíjejí velké úsilí k tomu, aby se podařilo svah stabilizovat.

I v současnosti terén klesá asi o 30 cm denně

Problémy způsobily vydatné srážky loni v prosinci a vysoká hladina spodní vody, kvůli které postupně začal svah „ujíždět“. Trhlina pod kaplí měla původně šířku jen zhruba 10-20 cm, ale postupně v průběhu ledna se půda pod zlomem propadla až o tři metry. I v současnosti pohyb ve svahu stále pokračuje. „Terén se sesouvá zhruba o 30 až 40 cm denně,“ potvrdila starostka Žiželic Květa Panská.

Ze svahu zmizely všechny dřeviny, spodní vodu odvádějí „žebra“ do potoka

V průběhu února vykácely a odvezly stroje ze svahu všechny dřeviny, aby se postižený terén „odlehčil“. Už předtím v lednu vyhloubili experti ve svahu v prostoru pod kaplí několik odvodňovacích žeber, která odvádějí spodní vodu níže do potoka. V lednu také obec nechala vyklidit a odvézt veškeré významné vybavení z interiéru kaple, odvezena byla i socha s křížem z venkovního prostranství.

Obec požádala o pomoc zástupce Ústeckého kraje

V únoru zastupitelé obce Žiželice schválili, že obec požádá představitele Ústeckého kraje o možnost pomoci z fondů kraje určeného pro řešení mimořádných událostí. Zastupitelé také schválili, že obec uzavře smlouvu se společností SG Geotechnika v Praze, která bude dohlížet na svah a pomáhat při všech sanačních pracích ve svahu a u kaple. Odborná sanace svahu bude stát podle současných odhadů několik desítek milionů korun. Tolik peněz malá obec Žiželice v rozpočtu nemá. Pomoci se situací kromě krajského úřadu by mělo i ministerstvo životního prostředí.

ČTĚTE TAKÉ: V Žiželicích řeší velké problémy se svahem, který se dal do pohybu. Hasiči čerpali vodu, lidé byli několik hodin bez elektřiny

ČTĚTE TAKÉ: Sesuv v Žiželicích stále pokračuje, odborníci se snaží zachránit kapli

ČTĚTE TAKÉ: V Žiželicích po čtyřech měsících nastoupila nová místostarostka. Hlavním tématem schůze zastupitelstva byl ovšem bortící se svah

(na snímcích: aktuální situace v oblasti pohybujícího se svahu v Žiželicích, snímky jsou z 18. února 2024. Dřívější podobu místa z doby jen před pár týdny můžete vidět v článcích v odkazech výše. Foto Petr Marek)