Park U Trati v Lounech zřejmě dostane jiné jméno. Bude to Park Letců RAF

Louny – Park U Trati v Lounech od loňského podzimu prochází revitalizací a teď to vypadá, že brzy zřejmě také změní i svůj název. V příštích týdnech či měsících by měl být přejmenován na Park Letců RAF. V prostředí parku bude rovněž umístěn pomník, věnovaný právě památce letců, kteří kdysi pod britským velením bojovali ve vzdušném prostoru za osvobození Československa od německé okupace a fašismu.

Rada města k přejmenování už dala souhlas

Záměr přejmenovat park nyní v březnu předběžně schválila rada města, souhlas vyjádřilo všech sedm členů přítomných na dané schůzi, zbylí dva chyběli. Teď musí přejmenování potvrdit ještě také zastupitelstvo, což určuje zákon o obcích. Bez schválení od zastupitelstva by tento akt neplatil. Rada města schválila i umístění pomníku do areálu parku. Pomník tam bude upevněn nejpozději do konce září letošního roku, určili radní.

Známým letcem z Lounska je legendární František Fajtl

Mezi muži, kteří v době druhé světové války bojovali za svobodu naší země jako letci v jednotkách britské RAF proti hitlerovskému Německu, bylo i několik hrdinů z Lounska. Mezi nejznámější patří generál František Fajtl, který se narodil roce 1912 v Doníně a zemřel roku 2006 v Praze. Za své činy a statečnost při bojích dostal mnoho československých i britských státních vyznamenání, oceněn byl i v jiných zemích v Evropě. Po válce publikoval o vzdušných bojích i několik poutavých knih se svými zážitky a vzpomínkami. V Lounech je jeho jménem pojmenována střední škola – obchodní akademie – a v sousedním Slaném zase letiště.

V parku padlo kolem dvaceti stromů

V parku U Trati začala revitalizace loni na podzim, pokáceno bylo přibližně dvacet stromů, vysazeny byly nové, vznikají také nové louky a záhony. Zrušena byla stará nefunkční vodní nádrž a dětské brouzdaliště, naopak novým prvkem bude uvedený památník.

(snímek nahoře: Park U Trati v Lounech. Foto Městský úřad Louny)

ČTĚTE TAKÉ: Kácení, výsadba, zrušení staré vodní nádrže. Město se pustí do obnovy dalšího parku – U Trati

ČTĚTE TAKÉ: Sto milionů korun – to jsou letošní investice města v Lounech. Necelou polovinu si vezme přeměna letního cvičiště

ČTĚTE TAKÉ: Na křižovatce mezi Lenešicemi a Dobroměřicemi na tahu Louny – Most vznikne kruhový objezd. Vážné nehody by tam měly skončit