Nová sezona začíná. Jako první z tradičních zámků v okrese Louny otevře pro návštěvníky Nový Hrad Jimlín

Louny, Žatec, Podbořany – S jarem a sluníčkem přichází také tradiční čas otvírání památek, především hradů a zámku, pro novou turistickou a návštěvní sezonu. Lidé, kteří chtějí navštívit některý z tradičních zámků s pravidelným návštěvním provozem v okrese Louny, se dočkají už příští týden. Jako první otevře v pátek (1. 4.) zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun, v sobotu se potom k němu připojí zámky ve Stekníku u Žatce a Krásném Dvoře u Podbořan.

Nový Hrad otvírá hned 1. dubna

„Otvíráme v pátek 1. dubna. Zámek potom bude pro návštěvníky k možnosti prohlídek otevřený každý den kromě pondělků, a to až do konce října, kdy turistická sezona skončí,“ vysvětlil Josef Kabát, ředitel zámku Nový Hrad Jimlín. V dubnu bude tento zámek otevřen pro veřejnost o víkendech vždy od 10 do 16 hodin a ve všední dny od 10 do 15 hodin, v dalších měsících se provozní doba ještě prodlouží.

Stekník: prohlídky ve čtyřech okruzích

Státní zámek ve Stekníku letos poprvé otevře v sobotu 2. dubna, návštěvní doba bude od 10 do 15.30 hodin. V dubnu bude otevřen jen o víkendech a při prodlouženém víkendu v době Velikonoc to bude od pátku do pondělí (15.-18.4.). Od května potom zámek „najede“ na otvírací dobu úterý až neděle.  „Otevřeme v sobotu, pro návštěvníky máme připravené čtyři prohlídkové okruhy včetně také už tradiční výstavy historických kočárků a hraček,“ uvedla Jana Zajíčková, kastelánka zámku Stekník.

Krásný Dvůr: v dubnu jen víkendy a celé velikonoční svátky

Prakticky stejný princip bude platit i ve státním zámku Krásný Dvůr. První otevření je připraveno na sobotu 2. dubna, v dubnu bude památka otevřena k možnosti návštěvy jen o víkendech, během Velikonoc budou otvírací dny prodlouženy ještě i o státní svátky Velký pátek a Velikonoční pondělí. Od května bude tento oblíbený zámek na Podbořansku otevřený vždy od úterý do neděle. „Poprvé otvíráme v sobotu. Během dubna ve dnech, kdy je zámek otevřený, platí provozní doba od 10 do 16 hodin,“ informovala kastelánka zámku Michaela Hofmanová.

Kam zajít už tento víkend, ještě v březnu? Nabízejí se třeba Libochovice nebo Valeč

Pokud se někdo nemůže dočkat návštěvy památek a chtěl by se někam vydat na prohlídku zámku nebo parku už o tomto víkendu v závěru března, ani on není bez šance. Otevřené zámky se dají najít i v docela blízkých regionech. Například zámek v Libochovicích na pomezí Lounska a Litoměřicka zahajuje novou sezonu už tento víkend. „Poprvé otevřeno máme o víkendu 26. a 27. března, vždy od 9 do 15 hodin,“ uvedla Michaela Prokopová, kastelánka zámku v Libochovicích. Stejně tak je nyní otevřený i třeba zámek ve Valči v Doupovských horách nedaleko Podbořan a Karlových Varů. Tento zámek patří k nejaktivnějším, pro návštěvníky má totiž otevřeno o víkendech i během listopadu, prosince, ledna a února, kdy ve většině jiných památek bývá zimní přestávka.

(na snímku nahoře: Nový Hrad Jimlín na konci zimy. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Zámek Valeč je otevřený i během zimy. Zájemci se mohou těšit i na nový cyklus zajímavých přednášek

ČTĚTE TAKÉ: Vichřice řádila u zámku Stekník. Poničila stromy, schody i zídky, zahrada musela pro návštěvníky uzavřít kvůli bezpečnosti

ČTĚTE TAKÉ: Zámek je náš! Stovky lidí využily pozvání a přišly si prohlédnout památku v Postoloprtech, kterou město koupilo