Zámek Valeč je otevřený i během zimy. Teď zahájí nový cyklus přednášek, první se týká maleb v Nepomyšli

Valeč, Nepomyšl, Podbořansko – S postupujícím jarem se blíží i termín tradičního prvního otevření zámků a dalších památek v nově zahájené turistické sezóně. Státního zámku ve Valči u Podbořan se to ovšem netýká: ten je pro návštěvníky otevřen celoročně, i během zimy mohou zájemci chodit na prohlídky, otvírací doba přes zimu je tři dny v týdnu, vždy od pátku do neděle. Zámek Valeč ovšem nyní na jaře přece jen něco zahájí: bude to zajímavý cyklus přednášek, exkurzí a poznávacích setkání s názvem Valeč – brána Doupova.

Restaurátor popíše záchranu středověkých maleb v Nepomyšli

První přednáška proběhne už tento pátek (11. 3.) a bude se týkat dalšího nedalekého sídla v regionu Podbořanska a Doupova: městečka Nepomyšl. Restaurátor Michal Šelemba, který v uplynulých letech zajistil obnovu gotických maleb v kostele svatého Mikuláše na náměstí v Nepomyšli a tento počin obdržel cenu Národního památkového ústavu (NPÚ), popíše návštěvníkům mnoho zajímavostí o kostelu i svém náročném umělecko-historickém odborném zásahu. Přednáška ve správní budově Státního zámku Valeč začne v pátek od 17 hodin.

Příroda, šelmy, tajemná sklepení…

Cyklus zajímavých přednášek Valeč – brána Doupova letos proběhne už ve čtvrtém ročníku. „Začínáme setkáním s Michalem Šelembou, který obnovoval malby v kostele v Nepomyšli. V dubnu budou přednášky pokračovat, první se bude věnovat památkám středověkého osídlování úpatí Doupovských hor a druhá tématu antropocénu a vymírání rostlin a živočichů v současné přírodě,“ uvedla Markéta Petrová z týmu pořadatelů ve Valči. Celkem na zámku během letošního roku proběhne sedm přednášek, cyklus potrvá až do října, zájemci se mohou těšit i na témata o květeně na Valečsku, šelmách v Doupovských horách, tajuplných místech v rozvětveném sklepení pod zámkem a další.

(na snímku nahoře: zámek Valeč v současném předjaří. Foto Dušan Kalvach)

ČTĚTE TAKÉ: Přívalové deště prosákly do Křížovy vily a poškodily malby. Restaurátor teď zahájil opravu, výstavy jsou trochu omezené

ČTĚTE TAKÉ: Devět zastávek na nové naučné, výletní a umělecké stezce. Tvůrci cesty na Podbořansku chystají otevření na jaro

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: zámek Valeč začal hořet uprostřed noci. Spalo v něm osmdesát dětí