Přichází víkend otevřených zahrad na zámcích. Vidět je možné dokonce i stovky kaktusů

Libochovice, Lounsko, Žatecko – Na víkend už by se mělo počasí po dvoudenním deštíku zase vylepšit a na některých zámcích se chystá oslava jara, sluníčka, rozkvetlých rostlin a keřů. Připraven je tzv. Víkend otevřených zahrad, do nějž se zapojí i některé zámky v okrese Louny. A komu by nestačily jen „obyčejné tuzemské“ venkovní květiny a okrasné keře, ten se může zajet podívat třeba na zámek do Libochovic na pomezí Lounska a Litoměřicka. Ten totiž kromě běžných květin v zahradě nabídne i výstavu cizokrajných kaktusů, kterých budou k vidění stovky.

Předloni bylo na výstavě přes osm set kaktusů

Výstavu kaktusů v areálu zámku v Libochovicích už tradičně připravuje klub kaktusářů z Roudnice nad Labem. Výstava má dlouhou historii – loni proběhl už její šedesátý ročník. A nejde o žádných „jen pár kousků“. „Například v roce 2021 jsme měli na výstavě evidováno 836 kaktusů a 75 kusů ostatních sukulentů,“ popsal člen klubu Jan Gratias. Klub má nyní kolem třiceti členů – aktivních pěstitelů. Založen byl již v roce 1958. Výstava bude probíhat ve velkých sklenících v areálu zámku Libochovice. Začne v sobotu při příležitosti Víkendu otevřených zahrad a potom potrvá týden – až do 18. 6. Otevřena bude denně od 9 do 17 hodin. Jedinou výjimkou je pondělí, kdy jsou zámky tradičně uzavřeny.

Ve Stekníku na zahradě může být piknik, v Krásném Dvoře v parku se zase chystá koncert

V rámci Víkendu otevřených zahrad si mohou návštěvníci v Libochovicích prohlédnout i odlehlé části zahrady a zámeckého parku, které jsou jindy běžně nepřístupné. Připravena bude i komentovaná prohlídka s odborníkem. K Víkendu otevřených zahrad se připojí také například zámky Stekník u Žatce nebo Krásný Dvůr u Podbořan. Ve Stekníku se návštěvníci mohou těšit buď na vlastní prohlídku a pobyt v unikátní terasovité zahradě, nebo si mohou počkat na několik odborných prohlídek s průvodcem. Kdo si chce v zahradě uspořádat ještě jeden příjemný zážitek – piknik, má o tomto víkendu od správců zámku „svolení“. Musí si však přinést vlastní piknikovou deku. V Krásném Dvoře kromě individuálních procházek a prohlídek bude pro zájemce připravena také jedna přírodovědná vycházka údolím potoka Leska a dvě komentované procházky parkem s průvodcem. Na nedělní odpoledne se chystá také koncert sboru Egeria z Podbořan pod širým nebem v pěkném prostředí zámeckého parku.

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Co se skrývá za krásou květin? Tvrdá práce v Africe. Zajímavá výstava v žatecké Staré papírně

(na snímcích: libochovická výstava kaktusů při minulých ročnících. Foto Klub kaktusářů Roudnice)