Zdeněk Svěrák se po čase opět podívá do Loun, potěší fanoušky divadla a humoru
Louny – Herec, scenárista, spisovatel, autor úspěšných filmů, divadelních her, textů k písničkám a celkově všestranně nadaný umělec Zdeněk Svěrák se po roce a půl opět objeví v Lounech. I přes úctyhodný věk (aktuálně mu je 88 let) bude vystupovat na pódiu jako stále aktivní herec. Účinkovat bude ve hře Lijavec, kterou kdysi i napsal v autorském týmu společně s kolegou a kamarádem, dnes už zesnulým Ladislavem Smoljakem. Hru předvede Divadlo Járy Cimrmana na jevišti Vrchlického divadla v Lounech v pondělí (2.12.) od 19 hodin.
Loni přijel poblahopřát kamarádovi Janu Jírovi
Zdeněk Svěrák dlouhodobě žije v Praze, ale loni v březnu byl mezi gratulanty, kteří přijeli poblahopřát Janu Jírovi, dlouholetému propagátorovi filmů a kinematografie, k udělení titulu čestný občan Loun. Jan Jíra ho tehdy převzal na slavnosti v Galerii Benedikta Rejta a pár týdnů předtím obdržel i ocenění Český lev za celoživotní přínos pro naši kinematografii a kulturu. Zdeněk Svěrák po pozvání města a pořadatelů neváhal na událost přijet, Jan Jíra byl jeho vrstevník a dlouhé roky i přítel a kamarád z umělecké branže. Letos v červnu Jan Jíra bohužel zemřel, bylo mu 87 let.
Lijavec už je vyprodaný
Nyní se Zdeněk Svěrák do Loun vrátí a potěší zejména fanoušky divadla. Společně s kamarády ze souboru Divadlo Járy Cimrmana vystoupí ve Vrchlického divadle v komedii Lijavec. Představení proběhne v pondělí 2.12. A zájem diváků je velký, divadlo již je prakticky vyprodané.
Z gymnázia v Žatci až k filmovému Oscarovi
Zdeněk Svěrák společně s Ladislavem Smoljakem a dalšími kolegy založili Divadlo Járy Cimrmana již v roce 1967. Svěrákovi tehdy bylo 31 let, narodil se 28. března 1936, možná i trochu symbolicky na den učitelů. V mládí totiž určitou dobu pracoval právě jako učitel, dokonce dělal kantora i na gymnáziu v Žatci. Potom už ale jeho kroky vedly do Prahy a do sfér umění. Postupně napsal desítky divadelních her a i zhruba padesát filmových scénářů, mezi nimi i například i filmy Vrchní prchni, Vesničko má středisková, Kolja (za nějž tvůrci obdrželi mj. i Oscara, pozn. red.), Tmavomodrý svět, Vratné lahve a mnoho dalších, které měly obrovský úspěch u diváků jak doma v ČR, tak i v Evropě a ve světě. Svěrák píše i knížky, zejména soubory povídek, a věnuje se i písňovým textům a také četné práci pro dětské publikum – jak v oblasti tvorby pohádek, tak i právě hudby a písniček. Jeho syn Jan Svěrák (59) pracuje rovněž v umělecké branži, je to úspěšný filmový režisér a narodil se právě v době, kdy rodina bydlela ještě v Žatci.
(na snímku nahoře: Zdeněk Svěrák při loňské slavnosti v Galerii Benedikta Rejta v Lounech, uspořádané na počest čestného občanství pro Jana Jíru. Foto Miroslav Blažek)