Lékárník bez hranic. Stanislav byl už na pěti misích, teď se setká s lidmi na Novém Hradě

Lounsko – Jižní Súdán, Jemen, Bangladéš, Palestina – to jsou místa, kde byl na zahraničních misích s organizací Lékaři bez hranic farmaceut Stanislav Havlíček (49). O některých svých zážitcích napsal knihu Hlas větru, která vyšla loni a letos získala ocenění Cestopis roku – Cena Hanzelky a Zikmunda. Stanislav Havlíček bude tento týden ve středu (27. 7.) vyprávět o svých cestách a často dramatických situacích, jichž se zúčastnil, na zámku Nový Hrad v Jimlíně.

Přednáška a beseda s názvem Lékárník bez hranic je součástí celoprázdninového programu Zámecké kulturní léto, setkání začíná v 18 hodin. Stanislav Havlíček se zúčastnil zatím celkem pěti misí v oblastech postižených válkami nebo přírodními katastrofami. Na první vyjel v roce 2016, pobyt na jedné misi obvykle trvá přibližně půl roku. Dříve byl také prezidentem České lékárnické komory. Jeho život určitě není nudný ani průměrný, určitou míru zajímavosti má v sobě ostatně i jeho datum narození. Na svět přišel 1. ledna a o nejbližším Novém roce bude slavit kulaté padesátiny.

„V roce 2007 jsem měl první kontakt s českou kanceláří Lékařů bez hranic a hned už od té doby jsem vnitřně věděl, že se k této organizaci jednou chci přidat. Pak mi to ale trvalo ještě skoro dalších deset let, hlavně kvůli rodinné situaci – potřeboval jsem, aby mi odrostly děti,“ popsal Stanislav Havlíček před časem v rozhovoru pro Zdravotnický deník. Zajímavá beseda na Novém Hradě začne ve středu od 18 hodin.

(na snímku nahoře: tým Lékařů bez hranic vyráží k zásahu v Jižním Súdánu, kde Stanislav Havlíček také působil. Na malém snímku vloženém uvnitř článku je jeho portrét. Foto Lékaři bez hranic a Wikipedia.cz)

ČTĚTE TAKÉ: Hrabal, Erben, letní kino, noční prohlídky. Na Novém Hradě začíná Zámecké kulturní léto

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: Jeník z Veltěž přinesl do Loun ovčí kůže s blechami, maminka zemřela na mor

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: deset mladých lidí zahynulo na přejezdu v Deštnici. Na počátku tragédie byl spor na pracovišti