Mistr republiky bydlí v Lounech. Hudebník Aleš uspěl ve světové soutěži v rapu

Louny – Aleš Šarkozi (37) bydlí v Lounech, dlouhé roky pracuje ve zdravotnictví, posledních devět let jako vychovatel v Dětské psychiatrické nemocnici ve svém městě. Kromě toho má i velkého koníčka: hudbu, skládání textů a rap. A daří se mu, protože od konce září je mistrem ČR v raperském pětiboji a příští rok bude naši zemi reprezentovat v celosvětovém finále. Prestižní národní soutěž vyhrál 30. září v Praze.

Pětiboj pro rapery

„Je to prestižní celosvětová soutěž, jmenuje se End of the Week. Národní finále proběhlo v Praze na Vítkově kousek od stadionu Viktorky Žižkov a tam jsem se stal mistrem republiky. Je to světová soutěž v pětiboji v rapu, má tradici už asi dvacet let. Nejde v ní o peníze, ani o poháry, ale spíš o prestiž a dobrou reprezentaci své domoviny ve světě,“ vysvětluje skromně Aleš Šarkozi.

Světové finále je letos v New Yorku

Šampion z Loun bude za pár měsíců zastupovat Českou republiku v celosvětovém finále. „V jaké zemi to bude, to se ještě teď neví. Pořadatelé to budou určovat ke konci letošního nebo na začátku příštího roku. Ale například hudebník Mc Fudy, který stejnou soutěž u nás vyhrál v roce 2022, bude nyní právě teď za pár dnů vystupovat v tomto finále v New Yorku,“ vysvětlil na dotaz naší redakce Aleš Šarkozi.

Aleš si oblíbil rap ve čtrnácti letech

Zdravotník, muzikant, textař a raper bydlí v Lounech s partnerkou Katkou a osmiletým synem Adamem. „V Lounech jsem se narodil a žiji ve městě prakticky celý život. Jako kluk jsem chodil na 3. ZŠ. Rap jako hudební žánr mám rád zhruba od svých čtrnácti let, kdy jsem se mu začal věnovat i aktivně, zkoušet vlastní tvorbu. V devatenácti letech jsem také nastoupil do zdravotnictví a v oboru pracuji dodnes,“ popisuje své začátky Aleš Šarkozi.

První sestava: Lounští romští hiphopeři

V úplných začátcích byli kluci čtyři a jmenovali se LRH. „K rapu mě přivedl můj bratranec Josef, oběma nám bylo tehdy čtrnáct, pak jsme přibrali do party ještě jednoho bratrance Tondu a kamaráda Slávka. Dali jsme si jméno LRH – Lounští romští hiphopeři,“ směje se Aleš. Po nějaké době, asi dvou až třech letech, se kvarteto mladíků rozpadlo a Aleš pak začal spolupracovat s dalšími hudebníky. „Byli to například Mc Ryba, Mc Krza, nebo také výborná nevidomá zpěvačka Blanka Janečková. V této sestavě jsme se jmenovali Charisma. Pak jsme zůstali jen s MC Rybou, s ním vystupovali například i v soutěži Česko Slovensko má talent, tehdy už o nás psalo několik médií v ČR i na Slovensku,“ vzpomíná lounský tvůrce, který má přezdívku Mc Gives.

Nahrávací studio s kamarádem Láďou

S hudbou mu v poslední době pomáhá kamarád Ladislav Cirok, s nímž mají v Lounech zřízené vlastní nahrávací studio. Dříve mu také s prvními vlastními nahrávkami i natočením klipů velmi pomohl youtuber, který si říká Starej Fotr. Aleš již vystupoval před publikem v Praze, v Táboře, Karlových Varech, v Lounech i třeba na Liďáku v Žatci. S MC Rybou dělali také „předkapelu“ mnoha známým hudebníkům, z rapové komunity to byl například Rytmus.

Pumpička, láhev a kravata

A v čem přesně se v Praze soutěžilo? „Hodnotí se třeba vlastní tvorba, projev před publikem, sebedůvěra, pohotovost a další prvky. Je to pětiboj, takže celkem pět disciplín. Jedna soutěž třeba spočívala v tom, že raper si poslepu vytahuje z tašky připravené porotou tři předem neznámé věci a pak má minutu a půl na to, aby o nich co nejzajímavěji z hlavy zarapoval a zaveršoval. Já měl v sestavě pumpičku na kolo, láhev s vodou na pití a kravatu – tak o tom rychle něco složte,“ směje se Aleš Šarkozi. Soutěže v Praze se zúčastnil i Pirát a současný ministr Ivan Bartoš, o němž je známo, že ve volném čase se rovněž rád věnuje hudbě, působil i jako DJ.

Tréninky několikrát za týden

„Když porota sečetla body a oznámila, že jsem vyhrál, měl jsem velkou radost. Jsem rád, že mi povedl takový úspěch, a budu se snažit naši zemi ve světě zastoupit co nejlépe,“ říká Aleš Šarkozi. Ve svém oboru musí trénovat několikrát za týden. „Bez toho by to nešlo. Bez tréninku by člověk nikdy nebyl dobrý, to platí vlastně absolutně v čemkoli. Texty si píšu sám, někdy to jde lépe, někdy hůř, důležité je, aby člověk trefil tu správnou náladu,“ vysvětlil na dotaz naší redakce čerstvý mistr republiky. Ve studiu v Lounech nyní pracuje na novém albu se svou tvorbou, které by mělo vyjít zhruba na podzim 2024.

ČTĚTE TAKÉ: Sympaťák Stanislav Majer: narodil se v Lounech, bydlel v Hříškově, pracoval jako truhlář a číšník. Teď je z něj skvělý herec

ČTĚTE TAKÉ: Ladislav Křížek, fenomenální zpěvák z Loun: nabídku z Citronu jsem dostal telegramem

ČTĚTE TAKÉ: Byl jsem jediný, kdo ve filmu Zátopka předběhl, směje se Petr ze Žatce. Zahrál si v nejlepším snímku roku o slavném sportovci

(na snímcích: Aleš s partnerkou Katkou a synem Adamem, potom ve studiu a úplně dole se spokojenými fanoušky. Foto archiv Aleše Šarkoziho)