Procházky u řeky budou ještě zajímavější. U Loun vznikla nová naučná stezka s tabulemi, lavičkami i zábavou pro děti

Obora – Podobně jako ve Stroupči na Žatecku vznikla na konci prázdnin další nová naučná stezka v pěkné krajině na březích Ohře také na Lounsku. V samém závěru léta přibyly informační tabule se zajímavostmi v krásném výletním a vycházkovém prostředí u řeky v Oboře u Loun. Tvůrci dali nově vyznačené procházkové cestě název Lososí stezka.

Tabule jsou zatím tři, ale časem budou přibývat

Naučná stezka má zatím tři tabule se zajímavostmi o okolním regionu a také zábavnými prvky pro děti. Společně ji nechaly vybudovat obec Obora a Destinační agentura Dolní Poohří. „V budoucnu by mohly být v krajině umístěny i další tabule jako součásti této naučné stezky. Na řece leží několik dalších obcí a podél řeky vedou procházkové pěšiny v hezké přírodě, takže stezka s tabulemi by v budoucnu mohla vést klidně z Loun po proudu řeky přes Černčice, Vršovice, přes naši obec a pak dál na Počedělice,“ uvedla starostka Obory Marie Dvořáková. Mezi městem a obcemi už existuje i dohoda, že cesty se propojí i do formy jednotné „Lososí stezky“.

V ČR je nyní skoro 2,5 tisíce naučných stezek

Lososi se dříve v Ohři hojně vyskytovali, tato mrštná ryba je také součástí obecního znaku právě v Oboře. Kromě informačních tabulí patří do „nové výbavy“ naučné stezky i několik laviček k příjemnému posezení na vycházce nebo výletě u řeky. V celé ČR je v současnosti přibližně 2400 naučných stezek, uvádí web naucne-stezky.cz. Na Lounsku a Žatecku jen během letošního léta vznikly dvě zbrusu nové. Jedna je zmíněná Lososí stezka v Oboře a druhou vytvořil Okrašlovací spolek Stroupeč ve stejnojmenné osadě nedaleko Žatce; tato stezka je tematicky věnována zejména skupině mohutných památných dubů, starých více než 500 let.

ČTĚTE TAKÉ: První tři cedule už jsou v zemi. Nová naučná stezka na Žatecku vede k mohutným krásným dubům

ČTĚTE TAKÉ: Musíme postavit ještě tři sta sáhů a půl střevíce. Povodňová hráz v Oboře se budovala dva roky. Vydržela dodnes

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: dvacet lidí se utopilo mezi ledovými krami na Ohři v Košticích

(na snímcích: nová naučná stezka v Oboře u Loun. Foto Kateřina Táborská)