Ladislav Křížek, fenomenální zpěvák z Loun: nabídku z Citronu jsem dostal telegramem

Louny, ČR – Oblíbený dokumentární seriál Ikony Kamila Střihavky, věnující se formou půlhodinových medailonků osobnostem, které v uplynulých desetiletích formovaly českou rockovou hudbu, dostal nesmazatelné spojení s městem Louny a naším regionem. V pátek (10.2.) v něm Česká televize na programu ČT Art v premiéře dalšího z dílů představila Ladislava Křížka, fenomenálního zpěváka, ale i skladatele a textaře známého nejvíce ze skupin Citron a Kreyson. Narodil se v Lounech, kde nyní i žije. Na českém rockovém a hudebním nebi zazářil na přelomu osmdesátek a devadesátek jako kometa a patřil tehdy k nejpopulárnějším zpěvákům v Československu. Letos v dubnu mu bude již 60 let.

Dětství prožil v Lenešicích

Část dokumentu natáčeli tvůrci právě v Lounech, další část pak ve středních Čechách při koncertu kapely Citron, která v posledních letech se pustila do svého comebacku. Ladislav Křížek dětství prožil v Lenešicích, pak jako mladý muž určitou dobu pracoval v Elektrárně Počerady. Potom už se vydal na dráhu profesionálního muzikanta. Povědomí o něm začalo stoupat kolem roku 1985, kdy nastoupil jako zpěvák do pražské skupiny Vitacit. O dva roky později už „dostal lano“ od ostravské kapely Citron, která měla tehdy obrovskou popularitu, statisíce fanoušků, koncerty vyprodané na roky dopředu a v té době byla absolutním lídrem na scéně československého heavy metalu.

Koncert Citronu „v letňáku“ v Žatci

„Já jsem koncert Citronu poprvé viděl ještě jako návštěvník v letním kině v Žatci. Bylo to něco neskutečného, krásné zážitky. Někdy v těch dnech se mi pak v noci zdálo, že Citron se svými skvělými kytaristy hraje a já s nimi zpívám na pódiu. No a pak najednou po nějaké době přišla nabídka, jestli to s nimi nechci zkusit,“ vzpomínal v dokumentu Ladislav Křížek, jemuž prý „lano“ přišlo telegramem.

Měl jsem radost, když lidé měli radost

Na začátku „devadesátek“ pak Láďa Křížek sestavil novou kapelu Kreyson, která znovu vyprodávala sály a vydávala úspěšná alba a skladby. Písničky jako Vzdálená nebo Čarovná noc se držely v čele hitparád dlouhou řadu měsíců, rádia je pouštěla mnohokrát za den. Ladislav Křížek se přitom nevěnoval jen rocku, jeho přesah v hudbě byl mnohem širší a pouštěl se i do jiných žánrů. Spolupracoval například se skladatelem Karlem Svobodou, s operní pěvkyní Evou Urbanovou, s bratrem Miroslavem Křížkem později vystupovali i jako popové duo Damiens. „Největší radost jsem měl ve své kariéře vždy z toho, když jsem viděl, kolik fanoušků na nás chodí, kolik lidí má rádo naši hudbu, byl jsem prostě rád, že jim naší činností můžeme zase my udělat radost. Atmosféra při rockových koncertech byla vždy úžasná,“ uvedl hudebník z Loun.

Úspěšný pořad připravuje další rocker a zpěvák – Kamil Střihavka

Pořad Ikony Kamila Střihavky vysílá Česká televize od roku 2022. U diváků má velmi pozitivní hodnocení, na serveru ČSFD.cz je to aktuálně přes 80 %. Kamil Střihavka, který je sám skvělý a fenomenální rockový a muzikálový zpěvák, si k pořadu sám píše scénáře a v dokumentech už divákům představil neobvyklým a zajímavým způsobem takové hvězdy české hudby a umělecké tvorby, jako jsou například Petr Janda, David Koller, Michael Kocáb, Lou Fanánek Hagen, Bára Basiková, Milan Špalek, Michal Pavlíček a mnoho dalších. Seriál má zatím dvě řady a patnáct dílů. Všechny již odvysílané díly jsou dostupné k přehrání na webu České televize.

(na snímcích: Ladislav Křížek je v záběru uprostřed mezi muzikanty z kapely Citron při společné fotce z podzimu 2022, vlevo je zpěvačka Tanja. Dole je mladý Láďa Křížek v podobě, v jaké si ho pamatuje většina fanoušků z 90. let. Foto archiv Ladislava Křížka)