Města připravují finanční pomoc pro obce, poničené po katastrofách. Postoloprty možná pošlou přes půl milionu

Louny, Postoloprty, Podbořansko – Škody ve stovkách milionů korun, na Moravě dokonce i oběti na životech a zranění lidé. Regiony v naší zemi se těžce vzpamatovávají z děsivého čtvrtečního odpoledne a večera, kdy se v některých oblastech prohnaly silné bouřky, dokonce i s ničivými tornády. Kromě jižní Moravy katastrofa postihla i jižní část Podbořanska, zejména vesnice Blatno, Stebno, Petrohrad i část Kryr. Nejvíce poničené je zřejmě Stebno.

Starosta Postoloprt svolal mimořádnou schůzi zastupitelstva

Na události zareagovali představitelé některých měst v okrese Louny a chystají poslat do zasažených oblastí finanční dary na obnovu. Například z Postoloprt by to mohlo být i přes půl milionu korun. „Je to částka, o které musí rozhodnout zastupitelstvo města. Svolal jsem mimořádnou schůzi zastupitelstva na 7. červenec. Jediným bodem programu bude schválení finanční pomoci pro oblasti postižené přírodní pohromou,“ uvedl starosta Postoloprt Zdeněk Pištora. „Budu navrhovat finanční pomoc pro konkrétní obce na Moravě a z našeho regionu to bude pro obce Stebno a Blatno. Výši částky jako daru z rozpočtu města určí zastupitelstvo při hlasování, za sebe jako starosta budu navrhovat částku 500 až 700 tisíc korun,“ upřesnil na dotaz naší redakce starosta.

Město Louny bude rozhodovat o pomoci v pondělí

Finanční pomoc bude poskytovat také město Louny. V pondělí bude o formě pomoci a výši částky jednat rada města. „Budu navrhovat částku 18 156 korun pro Stebno, pro Blatno i pro jih Moravy. Je to symbolická částka – vypočítaná jako jedna koruna za každého obyvatele Loun. Loni jsme stejným způsobem poslali dar ve stejné výši na obnovu bydlení pro rodiny v panelovém domě v Bohumíně, kde v srpnu vypukl tragický požár,“ odpověděl pro naši redakci starosta Loun Pavel Janda.

Senátor Ivo Trešl vyjel do Stebna osobně

Pomoc chystá také například senátor Ivo Trešl, lékař z Rakovníka, který v Senátu zastupuje okresy Louny i Rakovník. „Nabídl jsem pomocnou ruku v Blatně i Stebně, mluvil jsem s představiteli samospráv. Informoval jsem i své kolegy ze senátorského klubu, že kromě Moravy postihlo neštěstí i další regiony na Podbořansku. Budeme dál jednat o formách pomoci pro všechny tyto oblasti. Finanční pomoc pro ně připravujeme i na úrovni města Rakovníka, kde jsem zastupitelem,“ uvedl na dotaz naší redakce Ivo Trešl. Později během pátku se vydal do Stebna podívat i osobně, aby zjistil rozsah katastrofy na místě.

Škoda ve Stebně je přes 80 milionů korun

V okrese Louny je nejvíce postižené zřejmě právě Stebno. Podle vyjádření starosty Kryr Miroslava Brdy pro ČTK se tam škoda odhaduje na 80 až 100 milionů korun. Bouře do této oblasti vtrhla ve čtvrtek kolem 17. hodiny. Nikdo nebyl naštěstí zraněn, materiální škody jsou ale obrovské.

(na snímcích: domy zničené po přírodní katastrofě ve Stebně. Foto: Laurencia Helásková)