Nová kuželna už je hotová, ale kuželkáři se nastěhují až nejdříve v dubnu. V Žatci skončila velká přestavba bývalých papíren

Žatec – V polovině ledna město Žatec vydalo zprávu, že přestavěná budova bývalých papíren, kde vzniká moderní kuželna a také městský archiv, už je skoro hotová. Jenže kuželkáři ji ještě ani teď zatím stále nemohou užívat. „Těšíme se a už se nemůžeme dočkat, ale pořád se ještě do nových prostor ke sportovní činnosti stěhovat nemůžeme. Podle zpráv, které mám od města, by k tomu mělo dojít nejdříve zhruba ke konci dubna,“ uvedl na dotaz naší redakce Jiří Jarolím, předseda kuželkářského klubu působícího pod TJ Lokomotiva Žatec.

Prostor pro diváky i menší bar s občerstvením

Podle něj je budova sice hotová, ale protahuje se proces kolaudace. „Jsou tam nějaké nedodělky nebo určité detaily ve vybavení, náprava se zatím stále řeší ve vztahu mezi městem a dodavatelskou firmou,“ vysvětlil Jiří Jarolím. Ve druhé polovině jara však už by žatečtí kuželkáři měli hrát své zápasy v nové moderní kuželně. „Ta bude pěkně vybavena, kromě vlastních sportovních prostor bude i mít moderní zázemí, šatny, prostor pro diváky, nebo třeba i menší bar s občerstvením, podobně jako je to například v kuželně v Podbořanech,“ uvedl na náš dotaz Jiří Jarolím. Obsluhu pro provoz baru budou kuželkáři ještě hledat. V kuželně bude rovněž fungovat připojení k internetu.

Čtyři kuželkářské dráhy místo současných dvou

Aktuálně hrají žatečtí kuželkáři ve staré kuželně u bývalé restaurace Střelnice u autobusového nádraží. Ta slouží už od roku 1960 a je ve zhoršeném technickém stavu. Stará kuželna, která po přestěhování sportovců do nových prostor ukončí činnost a jejíž celý objekt pravděpodobně čeká demolice, má dvě kuželkářské dráhy, nová bude mít v provozu čtyři dráhy.

Vybudování kuželny a městského archivu stálo 66 milionů

Vybudování nové moderní kuželny a v jiné části budovy také nového městského archivu bylo součástí druhé etapy přeměny starého objektu bývalých papíren v Žatci v ulici Volyňských Čechů. Tato etapa stála zhruba 66 milionů korun, město na ni dostalo i příspěvek – zhruba polovinu potřebné celkové částky – jako dotaci z evropských fondů. Práce probíhaly od jara 2022 a skončily v prosinci 2023.

První část papíren se přestavěla již před deseti lety, využívá ji muzeum

Už předtím, v letech 2014–15, proběhla první část rekonstrukce objektu bývalých papíren. Po přestavbě v ní vznikly nové prostory pro potřeby regionálního muzea. Polánkovo muzeum díky tomu získalo moderní depozitář pro část svých sbírek a také nově vzniklé výstavní a přednáškové prostory. Muzeum, které má ve městě více budov, dalo své nové části prostý a výstižný název: Stará papírna.

Papírny v Žatci vyráběly v letech 1880–2002

Papírny v Žatci vznikly už za Rakouska-Uherska, továrna začala vyrábět v době kolem roku 1880. Podnik byl později znárodněn, po roce 1990 vystřídal několik vlastníků, nakonec ovšem „papírna“ v Žatci zcela ukončila výrobu v roce 2002. V posledních letech před koncem se v ní vyráběly především pevné papírové tašky. Město se stalo vlastníkem opuštěného rozsáhlého objektu v roce 2006. A pak už bylo na něm, jak se vypořádat s rekonstrukcí a dalším využitím.

(na snímku nahoře: přestavěná „papírna“ s novou kuželnou v Žatci. Foto Městský úřad Žatec)

ČTĚTE TAKÉ: Nová kuželna v papírnách, šatna pro nohejbalisty. Rada města doporučila schválit dva nové sportovní záměry

ČTĚTE TAKÉ: Opuštěná velká stará papírna: už tento rok se v ní začne stavět kuželna a prostory pro archiv. Bude to největší letošní investice města

ČTĚTE TAKÉ: Hřiště pro děti, terasa ze tří stran, lodičky u řeky. Takhle může vypadat oblíbená restaurace Chaloupka v Žatci