Červeňák, Raná, Oblík, Peruc… Novoročních pochodů je hned osm, který si vyberete?

Louny, Žatec, Podbořany – Turisté a milovníci zdravého pohybu v přírodě jsou v okrese Louny velmi aktivní, takže kdo by se k nim chtěl připojit, protáhnout si tělo na čerstvém vzduchu a dostat se znovu do formy a pohody hned po silvestrovské oslavě, může se s nimi vydat na novoroční pochody. Ty jsou v posledních letech stále oblíbenější, v celé ČR jich proběhne několik stovek a jenom v okrese Louny je jich připraveno hned osm.

Nejdelší tradici i trasu má pochod na Oblík

Například Klub českých turistů Louny pořádá tři novoroční pochody nebo vycházky se startem z domovského města. Nejdelší je už tradiční pochod Louny – Oblík, celá trasa tam i zpět měří dohromady 17 km. Tentokrát půjde už o 47. ročník tohoto pochodu a pozor: zatímco dříve se vždy startovalo od Žatecké brány, nynější novinkou bude společný start z Mírového náměstí od historického domu s názvem Koruna. „Start bude v 9.30 hodin a na vrcholu Oblíku budeme mezi 12. a 13. hodinou. Srdečně zveme všechny zájemce!“ vzkázal Martin Vostřel, garant pochodu.

Blšanský chlum a Červeňák

Kdo se necítí na tak dlouhou pěší trasu, může se vydat na o něco kratší vycházky například na Blšanský chlum nebo na kopec Červeňák. „Cesta a čas startu pro výletníky směrem nahoru jsou individuální, společný sraz nahoře budeme mít kolem 11. hodiny,“ upřesnila Jaroslava Sádovská, vedoucí pochodu na Blšanský chlum. Trasa z Loun na tento kopec a zpět měří asi 8 km, záleží i na místě „startu“. Turisté připravili již 16. ročník tohoto setkání. Pondělní Nový rok se dá v pohodové náladě strávit také na Červeňáku. Oblíbená chata s rozhlednou na kopci se pro tento den mimořádně „probudí“ ze zimního spánku, protože jinak má přestávku od listopadu do března, v době mimo hlavní turistickou sezonu. „Otevřeno budeme mít od 10 do 15 hodin, každý si k nám může vyšlápnout na výlet individuálně podle časových možností, jaké mu budou vyhovovat,“ uvedl provozovatel chaty a také garant tohoto pochodu Jan Žalud. Chata bude přímo na Nový rok otevřena (z hlediska ročníků) už pojedenácté. KČT Louny všeobecně patří k nejstarším odborům turistického hnutí v ČR. V roce 2024 bude lounská organizace slavit již 130 let své existence.

Na Ranou se jde od Skleníku

Další zajímavé setkání v těsné blízkosti Loun s výstupem na jeden z kopců Středohoří proběhne na Rané. Sraz pro účastníky bude v 10 hodin u známé restaurace Skleník na úpatí hory, potom se výletníci vydají nahoru na společný novoroční výstup. Tento pochod nepořádá KČT, ale obec Raná a letecký klub.

U Peruce je procházka i s česnečkou

Další dva pochody jsou připraveny v okolí Peruce. TJ Sokol Peruc uspořádá novoroční pochod na Krásnou vyhlídku, sraz je ve 13.30 u cvičiště v Peruci. ČČK v Hřivčicích zase pozval účastníky na novoroční pochod k Dobré vodě. Start je ve 14 hodin v parku v Hřivčicích, chybět nebude novoroční přípitek a v cíli dokonce ani chutná domácí česnečka jako příjemný symbol ukončení silvestrovských oslav.

V Žatci a Podbořanech se startuje shodně ve 13.00

Aktivní budou i turisté v Žatci a v Podbořanech, kteří také zvou veřejnost na tradiční novoroční pochody a procházky. „Připraven je už známý pochod ze Žatce stezkou po břehu proti proudu Ohře do Stroupče. Trasa tam i zpět měří asi 10 kilometrů, ve Stroupči si na ohni opečeme špekáčky. Start je ve 13 hodin od lávky přes řeku pod koupalištěm,“ uvedl předseda KČT Žatec Jan Bělohlávek. Tento pochod bude mít už 22. ročník. Ve stejném čase odstartuje také novoroční procházka v Podbořanech. „Start je od budovy gymnázia ve 13 hodin. Trasa bude měřit kolem šesti kilometrů, ještě ji upravíme podle aktuálního počasí a stavu cest. Nabízí se například vycházka do Valova, nebo na Kozinec a podobně. Těšíme se na vás, přijďte!“ sdělila Jana Hoťková, předsedkyně KČT Podbořany.

(na snímku nahoře: oblíbená turistická chata na Červeňáku v zimních kulisách při nadílce sněhu letos na začátku prosince. I ona se zapojí do novoročních akcí, nyní to bude pro ni už v 11. ročníku. Foto Jan Žalud)