Město zveřejnilo podmínky pro nového nájemce výstaviště. Roční nájemné má dvě varianty: buď 400 tisíc, anebo 1,2 milionu korun

Louny – Přesně půl roku trvalo, než radnice v Lounech vypsala výběrové řízení, s jehož pomocí bude město hledat nového nájemce pro areál výstaviště, jenž by se podle představ města měl ujmout své role již v letošním roce. Výpověď smlouvy s dosavadním nájemcem a provozovatelem známých výstav, se společností Diamant Expo, schválila rada města loni na konci června. Výběrové řízení a jeho podmínky pro případné zájemce oficiálně zveřejnilo město nyní na konci prosince, jen dva dny před závěrem roku.

Smlouva se nyní připravuje na příštích pět let

Areál výstaviště v Lounech má rozlohu přibližně 40 000 metrů čtverečných. Město ho chce nyní svěřit do nájmu prozatím na dobu příštích pěti let, a to na období od 1. června 2024 do 31. května 2029. Uchazeči mohou podat nabídky buď se zájmem o celoroční každodenní provozování areálu s nabídkami pro veřejnost (a související údržbou, úklidem aj.), anebo jen o provozování v termínech tradičních výstavních a prodejních akcí, kterých musí být v tomto případě minimálně šest ročně a jejich uspořádání a průběh by musel nový nájemce zajistit. Ve zbylých dnech roku mimo dobu výstav by o areál pečoval jeho vlastník, tedy město.

Město žádá minimální roční nájemné 400 tisíc, anebo 1,2 milionu

Jak si radnice představuje cenové podmínky? V případě první varianty, kdy se nový zájemce zaváže k celoročnímu každodennímu provozování areálu a péči o něj, by roční minimální nájemné činilo 400 tisíc korun + DPH. Pokud by nájemce měl zájem jen o druhou variantu, tedy najmout si výstaviště jen k pořádání velkých výstav a akcí pro veřejnost, uspořádat je a zároveň je využít i k vlastnímu podnikání, minimální roční nájemné požadované od města by v takovém případě činilo 1,2 milionu korun. Cenu mají zájemci nabídnout sami a bude jedním z kritérií výběrového řízení společně s dalšími prvky předložené nabídky. Město své podmínky zveřejnilo 29. prosince a zájemci se mohou do výběrového řízení přihlásit nejpozději do 31. ledna, potom radnice vyhodnotí jednotlivé uchazeče a jejich nabídky.

Firma Diamant Expo pořádala výstavy v Lounech třicet let

V současnosti má areál výstaviště v nájmu společnost Diamant Expo, sídlící v Ústí nad Labem. Ta je už roky hlavním pořadatelem tradičních výstav v Lounech, například Dům a zahrada, Člověk v přírodě a dalších. Město ovšem loni v červnu rozhodlo vypovědět smlouvu s touto firmou, a to po třiceti letech předchozí spolupráce. Firma platila městu roční nájemné 320 tisíc korun a dále na své náklady zajišťovala úklid areálu, údržbu zeleně, sekání trávníků, platila také všechny spotřebované energie a podobně. Nyní běží roční výpovědní lhůta mezi oběma stranami, a pokud by se město a firma ještě nedohodly jinak, tato nájemní smlouva skončí letos 30. června, tedy v polovině tradiční výstavní sezóny. „Všechny zavedené výstavy před tímto termínem ještě uspořádáme, počítáme s nimi. Z nich je nejznámější dubnová akce Dům a zahrada, která vždy otvírá na výstavišti novou sezonu,“ slíbila na dotaz naší redakce již loni na podzim Štěpánka Portz z firmy Diamant Expo. Sdělila také, že její firma by chtěla dál spolupracovat s městem Louny a připravovat akce pro veřejnost, pokud by město o to mělo zájem. Firma by se chtěla přihlásit i do nového výběrového řízení, až se seznámí s podmínkami, které město zveřejní, pokud tyto podmínky budou pro ni přijatelné, sdělila tehdy Štěpánka Portz.

Město by chtělo z pronájmu areálu získat víc peněz

Město vypovědělo smlouvu s původním nájemcem loni v červnu hlavně proto, že by chtělo z pronájmu areálu výstaviště získat víc peněz do svého rozpočtu a že by chtělo celý areál ještě více a častěji nechat využívat pro veřejnost – tak to tehdy vysvětlil starosta Loun Milan Rychtařík. „Důvody k naší výpovědi jsou víceméně dva, jednak by chtělo město víc otevřít areál parku a výstaviště pro lidi, uspořádat třeba i více akcí během roku. Druhý důvod je ten, že smlouva se nyní městu zdá nevýhodná i z ekonomického hlediska. Za pronájem výstaviště dostávalo město zhruba 300 tisíc korun ročně. Ale to není mnoho, ze svého majetku by chtělo město získat větší výnos. Výnosy z tržeb při výstavách, ze vstupenek, z poplatků za parkování jsou určitě mnohem vyšší, město by mělo podle našeho názoru dostat vyšší podíl. Chtěli bychom tyto podmínky zlepšit,“ řekl na dotaz naší redakce Milan Rychtařík.

V nabídce na pronájem je i Pavilon Josefa Fouska – ten je „k mání“ za 80 tisíc ročně

Kromě celého areálu výstaviště nabízí město Louny v jiném výběrovém řízení nyní do pronájmu také nedávno opravený a nově pojmenovaný Pavilon Josefa Fouska, o jehož provoz se zatím stará Městská knihovna Louny. Pavilon s kavárnou, tanečním sálem a výstavními prostory by měl sloužit podobně jako dosud k pohostinské, kulturní, společenské a výstavní činnosti. Město od nového provozovatele by požadovalo zajistit otevření a kulturní nabídku pro veřejnost po většinu roku a roční nájemné pro město by mělo činit 80 tisíc korun. Zájemci se mohou radnici přihlásit rovněž do konce ledna.

(ilustrační foto nahoře: návštěvníci před vstupem na jednu z výstav v minulých letech. Foto Diamant Expo)

ČTĚTE TAKÉ: Proč město dalo výpověď nájemci výstaviště? Akce tam přece probíhaly dobře, řekl zastupitel

ČTĚTE TAKÉ: Změna v Lounech na výstavišti: město dalo výpověď nájemci, osud výstav pro příští rok je zatím nejistý

ČTĚTE TAKÉ: Uklízíme park, zvelebujeme majetek města, zvedli jsme úspěch výstav, uvádí firma Diamant Expo. Město jí dalo výpověď