Hudba a káva na náměstí, šermíři a výzdoba na zámcích. Velikonoční slavnosti jsou tady!

Lounsko, Žatecko – Dětem začínají ve čtvrtek (14.4.) velikonoční prázdniny a většině dospělých o den později očekávaný sváteční prodloužený víkend. Kde strávit příjemné chvíle s rodinou nebo kamarády a užít si jarní velikonoční atmosféru? Mnoho zajímavých možností je i v okrese Louny, setkání pro celé rodiny s velikonočním programem proběhnou na náměstích v Lounech, Žatci, ale i třeba na nádvořích všech nejnavštěvovanějších zámků.

Zelený čtvrtek na náměstí v Lounech

Jako první rozjedou „velikonoční šňůru“ jarních oslav venku pořadatelé v Lounech, a to hned na Zelený čtvrtek na Mírovém náměstí. Připraveno je setkání s názvem Velikonoce v Lounech. Návštěvníci se mohou těšit na živou hudbu, děti zase na živá zvířata, k dispozici budou stánky se spoustou velikonočních dekorací a občerstvením, stejně tak i stylová mobilní „Kavárna na ulici“. „Akci pořádá naše infocentrum ve spolupráci právě s Kavárnou na ulici, která je z Teplic. Kavárna zajistí hudebníky z Loun a okolí, stejně tak i dobrou kávu.  Začínáme v dubnu na Velikonoce, potom chceme pořádat podobná hudební vystoupení s kavárnou na náměstí přes celé jaro a léto až do října, vždy jednou za měsíc, a to pod názvem Káva a muzika v centru,“ uvedla Denisa Hart, vedoucí Městského informačního centra Louny.

Na slavnost povede stylová vstupní brána

Velikonoční program pro veřejnost na náměstí v Lounech začne ve čtvrtek v 10 hodin a potrvá až do 18.00. Živá hudba by měla začít hrát kolem 14. hodiny. Zajímavá a neobvyklá bude i velikonoční výzdoba. „Korunou a novinkou letošního Zeleného čtvrtku by měla být stylová vstupní brána s velikonoční dekorací,“ sdělila pro naši redakci Denisa Hart. Velikonoční výzdoby na slavnosti v centru Loun bude mnohem více, zajímavé makety a dekorace dodala Vězeňská služba ČR z věznice Oráčov u Rakovníka nebo také firma Party Rebels, což jsou další spolupořadatelé lounského setkání.

V Žatci jsou jarmarky v pátek a v neděli

V pátek se přidá k oslavám také město Žatec. Na náměstí připravilo program s názvem Velikonoční farmářská slavnost. Název zní trochu jako farmářské trhy, ale v nabídce bude kouzelník, kejklíři, šermíři, živá hudba, takže půjde o tradiční a oblíbený staročeský velikonoční jarmark, kde najdou zábavu děti i dospělí. Zájemci mohou přijít na náměstí Svobody na Velký pátek od 8 do 13 hodin, potom velikonoční slavnost skončí. Další příležitost v Žatci k zajímavému velikonočnímu zážitku nabízí také jarmark s názvem Velikonoční neděle, který bude otevřen v neděli ve Dvoře U Svatého Jakuba v Jakubské ulici za Kruhovým náměstím. Na místě bude hrát country hudba, stánky nabídnou různé zboží, děti se mohou projet na koních. Program je připraven na neděli od 10 do 17 hodin.

Zámek Stekník se „oblékl“ do velikonoční výzdoby

U návštěvníků jsou velmi oblíbené také velikonoční slavnosti na zámcích. I letos se lidé dočkají. Speciální prohlídky se zámkem ve velikonoční výzdobě připravili pořadatelé ve Stekníku, a to na celý prodloužený víkend – tedy od pátku až do pondělí. „Kromě výzdoby zařadí průvodci do výkladu i různé zajímavosti související s tradicemi a oslavou jarních svátků, připravena budou i malá hudební vystoupení,“ vysvětlila Jana Zajíčková, kastelánka Státního zámku Stekník.

Slavnosti na nádvoří jsou v sobotu v Krásném Dvoře a v neděli v Jimlíně

V Krásném Dvoře a na Novém Hradě se chystají tradiční velké oslavy s programem přímo na nádvořích. V areálu zámku Krásný Dvůr bude připravena slavnost Pohádkové Velikonoce, a to v sobotu od 10 do 16 hodin. „Děti se mohou těšit na pohádky, divadlo, zvířata, dospělí zase na jarmark s tradičními výrobky, všichni společně se pak mohou projet s koňmi v kočáře po parku,“ informovala Michaela Hofmanová, kastelánka zámku Krásný Dvůr. Nový Hrad v Jimlíně u Loun přivítá tisíce návštěvníků oblíbené velikonoční slavnosti v neděli. „V programu máme středověkou hudbu, šermíře, divadlo, dobové tržiště a mnoho dalších zajímavostí. Otevřeno budeme mít od 10 do 17 hodin, těšíme se na všechny návštěvníky!“ vzkázal Josef Kabát, ředitel zámku Nový Hrad.

(na snímku nahoře: připravovaná výzdoba v prostorách zámku Stekník. Foto Státní zámek Stekník)

ČTĚTE TAKÉ: Velikonoce se blíží. Jedna výstava už běží, první a hned čtyřdenní jarmark začne víc než týden před svátky

ČTĚTE TAKÉ: Bez roušek a s plnou parádou! Výstaviště v Lounech zahájí novou sezonu při velikonočním víkendu

ČTĚTE TAKÉ: Nová sezona začíná. Jako první z tradičních zámků v okrese Louny otevře pro návštěvníky Nový Hrad Jimlín