V únoru se rozjede obnova Holárkových sadů. Město za proměnu parku zaplatí přes osm milionů

Louny – V Holárkových sadech už před dvěma roky padly skoro dvě stovky starých a nemocných stromů a teď bude obnova parku v širším centru Loun pokračovat další fází. Práce na oživení místa začnou nyní v únoru a probíhat mají až do letošního prosince. Lounská radnice za revitalizaci parku zaplatí zhruba 8,5 milionu korun.

Novinkou budou piknikové stoly i ptačí budky

„Po vyčištění ploch budou vysázeny nové stromy, odborníci založí nové okrasné záhony, proběhne i regenerace travnatých ploch. Chystá se i obnova zpevněných cest v celém parku. Místo nynějšího štěrku budou povrch tvořit žulové kostky,“ informovala nyní v lednu Zlata Náglová z Městského úřadu Louny. V celém parku přibudou nové lavičky, odpadkové koše, dokonce i piknikové stoly. A kromě lidí odpočívajících v prostoru s veřejnou zelení by se měli v místě cítit příjemněji i ptáci, pro něž město ve spolupráci s odbornou firmou chystá připevnit na stromy budky pro snazší hnízdění.

Květinová louka plná barev

„Odborná firma ošetří 156 dřevin různým typem řezu, vysadí 107 kusů nových stromů, vysadí i více než 2800 keřů,“ vyplývá z podmínek města, publikovaných už dříve k veřejné zakázce. „Vznikne také úplně nová květinová louka na ploše přes 500 plošných metrů, vysazeny budou tisíce kvetoucích cibulovin, v parku budou instalovány nové ptačí budky i budky pro netopýry,“ popsala již v roce 2022 Petra Kotková, vedoucí odboru správy majetku Městského úřadu Louny.

Park dostal jméno po malíři, který se v Lounech narodil

Holárkovy sady je městský park v Lounech mezi ulicemi Maroldova, Purkyňova, Osvoboditelů a železniční zastávkou Louny – město. Protáhlý úzký park má rozměry přibližně 600 x 100 metrů. Sady dostaly své jméno v roce 1919 podle lounského rodáka Emila Holárka, ve své době známého českého malíře a ilustrátora, který v uvedeném roce zemřel.

(na snímku nahoře: Holárkovy sady v Lounech, v pozadí je vidět centrum města a věž chrámu sv. Mikuláše. Foto Městský úřad Louny)

ČTĚTE TAKÉ: Velké kácení v Holárkových sadech začne za pár dní. K zemi půjde 177 stromů

ČTĚTE TAKÉ: Malý park u nádraží v Lounech by se měl změnit k lepšímu, práce mají začít teď na podzim

ČTĚTE TAKÉ: Velký javor v Lounech se měl stěhovat kvůli stavbě Lidlu. Ale stálo by to milion. Strom zatím zůstane beze změn