Nástup v první fotbalové lize za Blšany nebo pravidelné zimní plavání v řece. I to už mají za sebou noví starostové Loun a Žatce

Louny, Žatec – Oba jako lídři vedli hnutí ANO a při komunálních volbách dostali od občanů ve svých městech nejvíc preferenčních hlasů. Oba spolu už nějakou dobu zasedají i v radě Ústeckého kraje a řeší tam často otázky zdravotnictví. Oba se také rádi věnují sportu, shodnou se například i v zálibě otužování a plavání při zimních kulisách v řece Ohři. Dva politikové a kamarádi Milan Rychtařík (50) a Radim Laibl (41) byli shodně v pondělí (24. 10.), dokonce skoro ve stejném čase, zvoleni novými starosty v Lounech a v Žatci. Až dosud oba čtyři roky působili jako místostarostové, teď ve vedení měst poskočili na ještě odpovědnější místo.

V Lounech bylo nové vedení města známé už více než týden před volbou

V jednom se oba muži přece jen trochu lišili: zatímco Milan Rychtařík nedělal s informacemi kolem povolebního jednání a skládání lidí pro nové vedení města, tak aby dostalo podporu většiny zastupitelstva, „žádné cavyky“ a vždy na rovinu a přesně sděloval, jaká je aktuální situace, jak se jednání vyvíjí, a finálně pak předložil obsazení hlavních míst na lounské radnici včetně konkrétních jmen, takže novináři prakticky věděli vše podstatné týden dopředu a vše přesně sedělo, Radim Laibl byl s informacemi o dění v Žatci opatrnější. Většinou jen opakoval, že chce dosáhnout široké koalice, nechtěl sdělovat žádná jména adeptů, v prvních týdnech nechtěl ani sám za sebe jasně potvrdit, zda jako vítěz voleb bude vůbec kandidovat na starostu. Nakonec ale i on naplnil své výroky a v Žatci skutečně vznikla široká koalice.

Radim Laibl nastoupil v lize za FK Chmel Blšany

Oba nově zvolení starostové mají velký vztah ke sportu i k výchově mládeže. Oba si jdou občas rádi zaběhat, v zimě skočit do Ohře, Radim Laibl se věnuje trénování malých fotbalistů (a v minulosti dokonce i sám nastoupil jako prvoligový hráč za A tým FK Chmel Blšany), Milan Rychtařík se tradičně účastní jako spolupořadatel zářijového sportovního dne v Lounech, určeného pro děti a rodiny. Ke sportům fyzickým přidává i jeden „duševní“: aktivně hraje šachy.

Pavel Csonka se vrátil jako místostarosta po deseti letech

Milan Rychtařík byl zvolen v pondělí (24. 10.) novým starostou Loun, hlasovalo pro něj patnáct z celkových 29 zastupitelů. Místostarostou se stali Pavel Csonka (ČSSD), který se do vedení města vrátil po deseti letech, a Martina Bečvářová (ANO). V sedmičlenné radě města budou dále zasedat Michal Pehr, Milan Čermák, Jitka Hofmannová a Jaromír Suchan.

V Žatci jsou starosta i místostarostové jenom z hnutí ANO

Radim Laibl se stal novým starostou Žatce rovněž v pondělí v podvečer, hlasovalo pro něj 20 zastupitelů z celkových 21, takže v Žatci skutečně jde o „širokou koalici“, jak říkají politikové. Jako místostarostové byli zvoleni Pavel Pintr (ANO) a Jaroslava Veselá (ANO). V sedmičlenné radě města spolu s nimi ještě také budou pracovat Marcel Kollmann, Pavel Aschenbrenner, Josef Hodina a Petr Antoni. Města Louny a Žatec mají v nynějším vývoji společné i to, že dosavadní starostové Pavel Janda a Zdeňka Hamousová se v povolebních jednáních, která vedli vítězové voleb, neprosadili a místa ve vedení města museli opustit, nyní jsou z nich jen řadoví zastupitelé.

ČTĚTE TAKÉ: Dva muži a jedna žena. V Lounech se rýsuje nové vedení města, politikové složili těsnou většinu v zastupitelstvu

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech vyhrálo hnutí ANO, nejvíc hlasů dostal místostarosta Milan Rychtařík, který vedl jeho kandidátku

ČTĚTE TAKÉ: Hnutí ANO zvítězilo s obrovským náskokem v Žatci. Jeho lídr, místostarosta Radim Laibl, dostal od lidí nejvyšší počet hlasů

(na snímcích: Radim Laibl vlevo a Milan Rychtařík, noví starostové Žatce a Loun, na společném výjezdu jako krajští politikové. Pod nimi je nově zvolené nové vedení města Loun – zleva Pavel Csonka, Milan Rychtařík a Martina Bečvářová. Úplně dole je nové vedení města Žatce – zleva Jaroslava Veselá, Radim Laibl a Pavel Pintr. Foto: Tomáš Kassal, Vlastimil Roflík a ZZS Ústeckého kraje)