Dobrou chuť! Dvě stě dvacet let žateckého pivovaru mohou lidé oslavit se speciálním ležákem 220

Žatec – Dvě stě dvacet let činnosti pivovaru, působícího ve světoznámém chmelařském městě, si žádá i speciální ležák pro speciální oslavu. Žatecký pivovar tedy v listopadu vyrobil exkluzivní extra hořký ležák, prodávaný v lahvích s výraznou etiketou a číslicí 220. Prodává se přibližně od poloviny prosince, a kdo ho už dokázal sehnat nebo ho případně našel v kolekci pod stromkem mezi dárky od Ježíška, může si ho vychutnat jako „specialitku“ třeba i při nadcházející oslavě Silvestra nebo Nového roku.

Po novém roce půjde koupit i v řetězcích

Ležák 220, připomínající 220. výročí od první vyrobené várky žateckého piva v roce 1801 v tehdy nově postaveném pivovaru za náměstím na návrší nad řekou, je k dispozici jen v limitovaném množství. Od poloviny prosince bylo možné ho koupit ve značkových a partnerských prodejnách Žateckého pivovaru. Jedna je přímo v sousedství pivovaru na Žižkově náměstí, další dvě nejbližší jsou v Drahomyšli a Postoloprtech, potom také třeba v Třebívlicích a Lovosicích. Po novém roce až do vyčerpání zásob však bude toto prémiové pivo k sehnání pro zájemce ještě trochu snadněji. „K dispozici bude v obchodních řetězcích Billa, Globus, Tesco a Albert,“ informoval tým Žateckého pivovaru.

Chutnalo skvěle při pečení cukroví

Extra hořký ležák 220 byl vyroben z chmelových odrůd Žatecký poloraný červeňák, Vital a Sládek. Patří k silnějším pivům, má 5,1 % alkoholu. A lidem chutná. „Tohle pivo se opravdu povedlo. V prosinci při výrobě cukroví mi chutnalo obzvlášť,“ pochválila nový ležák na sociální síti Alena Nová.

Pivovar kromě vaření piva zachránil i památky v okolí

Žatecký pivovar má za sebou více než 200 let historie. Stavět se začal v roce 1798. V roce 1801 uvařil první várku piva, tehdy měl výstav 42 tisíc hektolitrů. V současnosti zůstal v provozu jako jediný z větších pivovarů na území okresu Louny. Další tradiční pivovar v regionu, Pivovar Louny, totiž už v roce 2010 ukončil výrobu. V roce 2014 vstoupila jako jeden ze spoluvlastníků do žateckého podniku dánská světoznámá pivovarská skupina Carlsberg. Kromě vaření piva se Žatecký pivovar v posledních letech zabývá také obecně prospěšnými projekty pro veřejnost a rozvoj regionu. V roce 2016 například opravil a zpřístupnil vodárenskou věž ve svém areálu s vyhlídkou na historické město a okolí. O dva roky později koupil zchátralý a téměř rozpadlý starý památkový dům ve svém sousedství na Žižkově náměstí, i s pomocí dotace od ministerstva pro místní rozvoj přispěl k jeho záchraně, zajistil jeho obnovu a vytvořil v něm Muzeum pivovarnictví na Žatecku.

ČTĚTE TAKÉ: Percák, rumpál, volské oko. Nová knížka zábavnou formou představuje libozvučná slova chmelařů

ČTĚTE TAKÉ: Do každého půllitru potřebujete tři šištičky. Den D je tady, sklizeň chmele začíná

ČTĚTE TAKÉ: Mikulášův chrám, staré domky, Středohoří. Krásný obraz Loun, a přitom jste ve Francii

(na snímcích: nový ležák 220 a motivy z novoročního přání Žateckého pivovaru. Foto Alena Nová a Žatecký pivovar)