Nový rok je možné začít pěknou procházkou. Turisté pořádají dva pochody v Lounech a jeden v Žatci

Louny, Žatec – Kam se vydat na procházku protáhnout tělo, uvolnit mysl a spálit nějaké kalorie nabrané při vánočních a silvestrovských veselicích? Pokud máte rádi turistiku, pohyb v přírodě na čerstvém vzduchu a k tomu třeba i popovídání se stejně naladěnými přáteli, hned na Nový rok, tento týden v sobotu, si můžete vybrat ze tří tradičních novoročních výšlapů. Turisté z Loun zamíří na Oblík a na Blšanský chlum, výletníci ze Žatce se vydají na pochod podél řeky do Stroupče a zpět.

Na Oblík se startuje v půl deváté

Jako první startuje pochod z Loun, který má cíl na vrcholku Oblíku. „Vycházet budeme na Nový rok ráno v 8.30 hodin ze Suzdalského náměstí. Na vrchol Oblíku dorazí ti nejzdatnější a nejrychlejší kolem 11. hodiny, účastníci však mohou průběžně přicházet až do 13 hodin, potom bude pochod ukončen,“ uvedl Tomáš Chaloupek, předseda organizace Klubu českých turistů (KČT) v Lounech. Trasa je dlouhá 17 km a v sobotu půjde už o 45. ročník tohoto pochodu.

Na vrcholcích je možné podpořit dobročinnou akci Novoroční čtyřlístek

Další příznivci turistiky z Loun a okolí se mohou vydat také na Blšanský chlum. Start je rovněž v Lounech, ale v místech před prodejnou Kaufland. „Sraz je mezi 10-10.30 hodin. Pochod je dlouhý osm kilometrů, cíl je na vrcholku Blšanského chlumu, kde pochod skončí kolem 13. hodiny,“ upřesnila pořadatelka akce Jaroslava Sádovská z KČT Louny. Pochod „na Chlum“ bude mít aktuálně 14. ročník. Účastníci obou lounských pochodů mohou na vrcholcích podpořit dobročinnou akci Novoroční čtyřlístek. KČT ji pořádá už od roku 2004, výtěžek jde ve prospěch handicapovaných lidí. Turisté pro ně budují tam, kde to jde, některé bezbariérové trasy, aby se na ně mohli vydat i vozíčkáři, pro něž se upravují také vybrané turistické chaty k bezbariérovému pohybu.

V Žatci se trasa malinko pozmění, cesta pod libočanským mostem je zavřená

Na tradiční výlet se mohou na Nový rok vydat také lidé v Žatci. Sraz je tradičně ve 13 hodin u lávky přes Ohři nedaleko žateckého koupaliště. Po startu výletníci zamíří pěknou krajinou proti proudu řeky po jejím levém břehu směr Stroupeč a potom zase zpět. V polovině cesty si opečou buřty, celková trasa měří deset kilometrů. „V současnosti je ale uzavřená cesta pod železničním mostem u Libočan, takže na začátku pochodu na okraji Žatce půjdeme trochu po jiné trase – hned za lávkou v Žatci nebudeme zahýbat doleva, jak jsou účastníci zvyklí z minulých let, ale bude se pokračovat pořád rovně po cyklostezce. Místo se železničním mostem musíme obejít,“ vysvětlil Jan Bělohlávek, předseda KČT Žatec. Novoroční pochod v Žatci bude mít nyní jubileum – turisté se na něj vydají už ve 20. ročníku.

ČTĚTE TAKÉ: Žatec – Stekník – Dolejší Hůrky. Turisté značkaři letos v terénu namalovali a otevřeli novou trasu

ČTĚTE TAKÉ: Kam na pěkný výlet? Oblík se dostal mezi padesát tipů na nejzajímavější místa v ČR pro sváteční vycházku

ČTĚTE TAKÉ: Cikánky předváděly striptýz. Na Doupově 25 pod nulou. Skvělé byly Silvestry. Chlapi vzpomínají na vojnu v Lounech

(na snímku nahoře: turisté v Žatci u lávky přes Ohři při jednom z novoročních pochodů v minulých letech. Foto Libor Želinský)