Hluk ve čtyři ráno, stěžoval si muž z Loun. Pracovníci v ulicích města hubili plevel

Louny – Technický vůz v ulicích města, likvidující brzy ráno plevel rostoucí mezi dlažebními kostkami nebo na jiných částech chodníků, vzbudil kritiku jednoho z obyvatel Loun. Podle něj vozidlo jelo kolem čtvrté hodiny ráno, při práci dělalo hluk a rušilo noční klid.

Proč se v tomto případě nedodržuje noční klid?

„Vůz jezdil už od čtvrté hodiny ráno, dělal rámus, takže se už nedalo usnout. Proč se v tomto případě nedodržuje noční klid?“ ptal se Marek Zienert z Loun. K uvedenému čištění plevele na chodnících brzy ráno docházelo podle něj na konci července. Muž zásah v tak brzké denní době kritizoval a své připomínky odeslal lounské radnici. Kromě hluku uváděl i to, že chemický přípravek se mu přes otevřená okna dostal až do bytu, ale tuto část kritiky lounská radnice odmítla s tím, že žádný chemický prostředek nebyl v tomto případě použit.

Město používá jen horkou vodu nebo mechanické způsoby

„K hubení plevele používá město horkou vodu, anebo mechanické způsoby jako vytrhávání. Jde o ekologické metody, tedy bez chemikálií. V tomto případě šlo o postřik horkou vodou. Tyto práce se provádějí v brzkých ranních hodinách, protože ve městě je klidnější provoz, skoro nulový pohyb chodců, díky tomu jsou velmi nízká bezpečnostní rizika pro okolí. Stroj nevydává žádný výrazný hluk. Postřik horkou vodou na konci července navíc proběhl jen jako mimořádný zásah, jinak během roku probíhá likvidace plevele většinou mechanicky,“ odpověděla na začátku srpna za lounskou radnici Kateřina Jirotková z odboru správy majetku Městského úřadu Louny.

Od používání chemických prostředků ustupuje většina českých měst

Od používání chemických prostředků při likvidaci plevele na chodnících, v ulicích nebo pěších zónách v posledních letech česká města všeobecně ustupují, stále více jich používá právě horkou vodu. Podle zprávy ČTK vydané loni v červnu se to týká i měst v blízkém okolí Loun, například Kladna nebo Rakovníka. Podle ČTK město Kladno přestalo používat chemické prostředky na plevel na chodnících v roce 2019 a koupilo speciální stroj, který pracuje s horkou vodou nebo párou. „Tímto strojem se dá nejen hubit nežádoucí plevel, ale také třeba umýt a dezinfikovat zastávky autobusů nebo čistit mobiliář jako lavičky, odpadkové koše a další prvky,“ vysvětlila Lucie Steinerová z kladenské radnice.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Půl hodiny zdržení na cestě Louny – Praha. U Slaného znovu začaly opravy silnice a čekání v kolonách

ČTĚTE TAKÉ: Dočkáme se nákupního centra v Lounech? Jeden z obyvatel se ptal už podruhé. Na požadavku města to ale nezáleží, uvádí radnice

ČTĚTE TAKÉ: Kácení, výsadba, zrušení staré vodní nádrže. Město se pustí do obnovy dalšího parku – U Trati