Po zmírnění epidemie klesl zájem o očkování. Pozor na to, uspokojení je předčasné, varoval tajemník v Podbořanech

Podbořany, ČR – U očkovacího centra v Podbořanech v posledních dnech výrazně klesl zájem lidí o registraci k očkování proti Covid-19. Podobný vývoj je i v jiných místech ČR. Upozornil na to tajemník Městského úřadu Podbořany Martin Gutzer. Podle něj se lidé možná až příliš uspokojili po zmírnění epidemie v posledních týdnech, avšak nad koronavirem stále ještě není vyhráno a další vlna nákazy může znovu brzy přijít.

Do dvou měsíců tu může být nová vlna

„Na očkovacím centru v Podbořanech stejně jako jinde v ČR prudce poklesl zájem o očkování. Zřejmě to vychází z mylného dojmu lidí, že Covid -19 je takzvaně za námi. V současnosti je jeho výskyt v ČR malý, ale situace v jiných zemích, jako je třeba Velká Británie, ukazují, že mutace delta způsobí přibližně do dvou měsíců ještě jeden vzestup nákazy i v ČR. Je důležité, aby se lidé nadále očkovali,“ uvedl tajemník. Lidé z Podbořan a okolí, kteří ještě dosud nebyli očkováni, by podle něj měli využít toho, že dosud mají očkovací centrum v Podbořanech v blízkém dosahu, a nechat se očkovat. „Vakcín je dostatek a očkování jde rychle, čekací doby jsou krátké,“ ujistil tajemník.

Nechte se očkovat, chráníte sebe i ostatní, vybízí lékař

Názor tajemníka a význam očkování podpořil také například podbořanský lékař Petr Ráliš. „Ano, je to tak, prosím odmítače očkování, aby zkusili svůj postoj přehodnotit a pomohli tím ochránit sebe i ostatní před zhoršením situace na podzim,“ napsal lékař na sociální síti.

Ministr Vojtěch potvrdil, že čísla už znovu stoupají, nákazu teď šíří hlavně mladí lidé

Před předčasným uspokojením z ústupu epidemie koronaviru v posledních týdnech varoval v sobotu také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Uvedl, že pokles se zastavil a v posledních několika dnech počty nově nakažených znovu každý den stoupají. K šíření nákazy podle něj nyní přispívají hlavně mladí lidé, zejména studenti, kteří si užívají prázdnin, mají během dne velký počet kontaktů, ale zároveň jejich věková skupina jeví nejnižší míru ochoty nechat se očkovat. Vojtěch chce mj. zesílit kontroly dodržování opatření například v klubech či barech, kde se scházejí mladí lidé.

V okrese Louny už jsou v provozu jen dvě očkovací centra – v Žatci a Podbořanech

V okrese Louny jsou momentálně v provozu dvě očkovací centra pro veřejnost – jedno v Žatci na náměstí Poperinge a jedno v Podbořanech v areálu domova seniorů. Žatecké centrum zahájilo činnost v únoru, podbořanské se přidalo v dubnu. Od března zdravotníci očkovali zájemce o vakcínu také v Lounech, ale toto centrum po rozhodnutí krajských koordinátorů na konci jara utlumilo svou činnost, od června aplikovalo už jen druhé dávky a tento týden ukončilo provoz úplně.

Nákaza přišla do ČR poprvé loni v únoru

Koronavirová nákaza dorazila do ČR poprvé v únoru 2020. Od té doby až dosud epidemie opakovaně stoupala a klesala v několika po sobě jdoucích vlnách. Podle oficiálních statistik ministerstva zdravotnictví nákazu virem Covid-19 k dnešnímu dni prodělalo téměř 1,7 milionu lidí v ČR, skoro pětina obyvatel země. Více než třicet tisíc obyvatel po nákaze a těžkém průběhu bohužel zemřelo.

(ilustrační foto nahoře: Městská knihovna Podbořany)

ČTĚTE TAKÉ: Očkovací centrum v Lounech ukončí činnost. Splnilo cíl, pomohlo hlavně starším a méně mobilním obyvatelům. Mladí zájemci kolem třicítky by teď museli čekat příliš dlouho

ČTĚTE TAKÉ: Není důvod k panice, zájemci o očkování budou jinde uspokojeni výrazně rychleji, říká místostarosta Loun Milan Rychtařík

ČTĚTE TAKÉ: Očkovací centrum v Žatci se stěhuje mimo areál nemocnice. Bude ve větších prostorách a obslouží mnohem víc lidí

ČTĚTE TAKÉ: Dosud jsem neznala nikoho, kdo je Covid – pozitivní. A najednou jsem to já, popisuje tajemnice ze Žatce