V Lounech jednal krizový štáb, na poliklinice zahájilo provoz nové odběrové místo

Louny – Od tohoto týdne je v provozu nové odběrové místo, kde zdravotníci mohou lidem zjistit nebo vyloučit aktuální infekci virem Covid-19. Pacientům slouží v budově polikliniky v Lounech, avšak jen čtyři hodiny v týdnu – dvě hodiny v pondělí a dvě hodiny ve středu.

Bez doporučení lékaře musí zájemci platit sami

Odběrové místo je k dispozici pro pacienty s žádankou od lékaře nebo hygienické stanice. V takovém případě mají vyšetření bezplatné. Pokud by další zájemci chtěli z vlastní vůle se nechat vyšetřit kvůli ujištění, zda mají či nemají koronavirus, ale nemají doporučení od lékaře či hygieniků, laboratoř jim vyšetření udělá, avšak tito lidé si ho musí zaplatit sami. Cena je v tomto případě 1756 korun. Platí se pouze hotově na místě, nikoli kartou. Zájemci o vyšetření v roli samoplátců se navíc musí předem objednat přes internetové stránky laboratoře.

Pondělí a středa vždy 11.20 – 13.20

Odběrové místo v Lounech provozuje Unilabs Holding Czech Republic a. s., jejíž součástí je AeskuLab k. s., která poskytuje široké spektrum laboratorních vyšetření a síť diagnostických laboratoří v celé ČR. V Lounech je místo otevřeno v pondělí a ve středu vždy od 11.20 do 13.20 hodin. Poprvé bylo v provozu 12. října. Pacienti mají chodit označeným bočním vchodem z areálu nemocnice, nikoli tedy přes polikliniku, aby riziko případného šíření nákazy bylo co nejnižší. Výsledky vyšetření oznámí laboratoř příslušným pacientům vždy nejpozději do 48 hodin po odběru.

V okrese bylo za sedm měsíců 426 pozitivních, ale z toho jich je víc než polovina právě teď

Kvůli zhoršující se situaci kolem Covid-19 v celé ČR se v pondělí v Lounech také sešel krizový štáb města. „Přítomni byli i krajští hygienici, kteří informovali o aktuálním i celkovém počtu nemocných v okrese Louny. Od března bylo v našem okrese zaznamenáno celkem 426 lidí s pozitivním nálezem viru Covid-19. V současné době, tedy ke 13. 10., hygienici aktuálně v regionu evidují 268 nemocných. I z toho je vidět, jak epidemie zesílila hlavně v posledních dnech a týdnech,“ upřesnil starosta Loun Pavel Janda.

Respirátory pro 44 škol a školek

Starosta rovněž už minulý týden vyjel do Ústí nad Labem, kde převzal „zásilku“ více než deseti tisíc respirátorů pro školská zařízení v Lounech a okolí. „Jeli jsme tam dvěma dodávkami a přivezli 10 130 respirátorů. Potom jsme je předali pracovníkům čtyřiačtyřiceti škol a školek v našem správním obvodě,“ sdělil starosta.