Vyvrácená značka, přeříznutý kabel pro světla, kohout s vodou puštěný na noc. Vandalové dělají škody u řeky a také na hřbitově

Žatec – Vandalové v posledních dnech řádili na několika místech Žatce. U řeky vyvrátili dopravní značku u cyklostezky nebo také poškodili a odnesli část kabelu, kvůli čemuž potom nějakou dobu nefungovalo osvětlení na lávce přes Ohři pro pěší a cyklisty. Ke konci srpna si zase našli další „zábavu“: večer otvírají kohouty s potrubím s vodou na městském hřbitově a voda pak na místě řadu hodin jednak zbytečně uniká bez využití, jednak máčí okolní terén.

Vodu pouštěli několik večerů po sobě

„Problémy na hřbitově se objevily teď na konci prázdnin. Neznámí pachatelé tam otevřeli kohouty s vodou už několik večerů za sebou. Ráno pak naši pracovníci musí napravovat škody. Požádali jsme městskou policii o zvýšený dohled i širší veřejnost o spolupráci, pokud by si někdo něčeho podezřelého všiml,“ uvedl na dotaz naší redakce Andrej Grežo, ředitel Technické správy města Žatce.

Lávka přes Ohři několik dní nesvítila, kabel byl fuč

Už na konci července zase nějací další vandalové poškodili elektrický kabel, který napájel lampy veřejného osvětlení na lávce přes řeku poblíž loděnice a koupaliště. Pachatelé v noci kabel přeřízli, vytáhli ho z plastové chránicí trubky a jeho část odnesli. Důsledkem bylo, že světla na mostě na několik dní přestala svítit. „Ukradli tehdy asi 85 metrů kabelu. Vůbec to nechápu, i kdyby se to dalo do nějaké výkupny kovů, na tom žádné peníze nezískají. Naši pracovníci pak museli přívod elektřiny pro osvětlení složitě opravovat. V současnosti už lampy na mostě znovu svítí,“ upřesnil Andrej Grežo.

Značka šla k zemi, v minulých letech to byl i celý dřevěný přístřešek s lavičkami

Poslední útok se odehrál u zimoviště vodního ptactva a parkoviště poblíž restaurace Chaloupka. Neznámí noční siláci tam tento týden vyvrátili dopravní značku označující pěší zónu a cyklostezku právě hned vedle plochy s cyklostezkou. Město teď bude muset škodu zase napravovat. Každý rok stojí opravy škod po vandalech v Žatci několik desítek tisíc korun. V minulých letech neváhali útočníci „zbourat“ dokonce ani celé dřevěné odpočívadlo s přístřeškem, stolem a lavičkami s pěknou vyhlídkou na řeku, nebo také rovněž dřevěný altánek na opačném břehu.

ČTĚTE TAKÉ: Vandalové poškodili oblíbený altánek u řeky v Žatci. Zřejmě do něj vjeli autem

ČTĚTE TAKÉ: Vandalové zničili nově vysazené stromky v Lounech. Město hledá pachatele. Jiní mladíci v Plzni se přišli přiznat

ČTĚTE TAKÉ: Na hřbitově v Ročově lidem slouží nově opravená brána. V Lounech se potýkají s krádežemi a vandalismem

(na snímcích shora dolů: unikající voda a podmáčené cesty na městském hřbitově, přeříznutý kabel pro osvětlení mostu a vyvrácená značka u řeky. Foto Technická správa města Žatce /3/ a Libor Želinský /2/.)