Náš zámek hoří! V Jimlíně před třiceti roky bylo pořádně horké léto

Jimlín – V horkém létě na počátku července 1994 se náhle zatáhlo, zvedl se vítr, od západu ze směru od Žatce se během chvíle přihnaly těžké černé mraky. Spustil se prudký déšť s blikáním blesků a rámusením hromů. A potom prásk! Najednou rána až neobvykle silná, jakoby přímo hned za vámi. Lidé v Jimlíně až po nějaké chvíli zvedli oči k obloze a k návrší se starým zámkem nad obcí. A pak už bylo jasno: ze střechy se valí plameny a kouř. Náš zámek hoří!

Zámek tehdy nebyl pro veřejnost přístupný

Na Novém Hradě v Jimlíně u Loun začala hořet věž zámku v den svátku věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5.7.1994). Včera od této události uběhlo 30 let. Zámek tehdy měl jinou podobu než dnes. Připomínal spíš starý zanedbaný polorozpadlý statek. Památka byla před rekonstrukcí, pro veřejnost nebyla přístupná.

Věž byla užší a „hranatější“

Také věž, v níž vypukl požár, měla tehdy jinou vizáž. Její tvar včetně střechy byl spíš hranatý, celá věž vypadala užší. Současná zakulacená podoba včetně bachraté „cibulovité“ střechy vznikla až později po přestavbě – právě po uvedeném ohni. Jako oficiální příčina požáru bylo uvedeno zapálení od blesku při bouři. U události tehdy zasahovaly desítky hasičů z více míst okresu Louny i regionu. Mezi nimi byli i dobrovolní hasiči z „domovského“ Jimlína a Zeměch. Ti v roce 2014 slavili 120 let od založení svého SDH (letos v létě budou mít 130 let) a na srpnových oslavách tehdy pro veřejnost promítali i několik záběrů z uvedeného nočního požáru zámecké věže a následného zásahu.

Jen pár týdnů před požárem se na zámku točil film s Miroslavem Donutilem

Zhruba ve stejné době, jen asi o dva měsíce dříve, se na zámku Nový Hrad a v blízkém okolí natáčel starší český film s názvem Pevnost, v němž hrál hlavní roli Miroslav Donutil. Pokud se někdo v roli diváka k tomuto filmu dostane i dnes, po letech, může v něm vidět „jako kulisu“ siluetu zámku ještě v tehdejší podobě, tedy poněkud zanedbaného a s hranatou štíhlou věží. I když to tak autoři snímku ve své době nejspíš neplánovali, jejich dílo tak nyní kromě umělecké roviny zobrazeného příběhu má tedy i svou historickou a dokumentární hodnotu.

Pro návštěvníky je zámek otevřený od roku 2012

Zámek Nový Hrad je pro veřejnost během sezony denně přístupný k prohlídkám jako kulturní památka přibližně od roku 2012. Předtím, zhruba od roku 2008, byl otevřen jen nepravidelně, při různých mimořádných příležitostech. V objektu proběhla rozsáhlá památková rekonstrukce za stovky milionů korun, k níž výrazně pomohly příspěvky z fondů od Evropské unie. Postupné další opravy v rozsáhlém areálu pokračují průběžně i v současnosti. Majitelem oblíbeného zámku v těsné blízkosti Loun je Ústecký kraj. Na zámek každý rok přichází v průměru kolem 12–15 tisíc návštěvníků. Statut národní kulturní památky má Nový Hrad již od roku 1964, ale skutečná rekonstrukce a úpravy směřující k využití památky pro turistiku, kulturu a veřejnost začaly až po roce 2000.

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: zámek u Podbořan začal hořet uprostřed noci. Spalo v něm osmdesát dětí

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: blesk práskl do věže kostela. Tři muži zemřeli, další byli zraněni

ČTĚTE TAKÉ: Poroučím se, mějte se fajn. Sedmdesátimetrový velikán v Lenešicích šel k zemi po více než sto letech služby

(na snímcích: podoba Nového Hradu, jeho věže a nejbližšího okolí ve 20. století. Přibližně v této atmosféře se točil film Pevnost. Dole je požár věže v roce 1994 a její současná vizáž. Foto Zámek Nový Hrad Jimlín)