Obří roháč přišel o kusadlo. Po dvou letech odcestoval k opravě, vrátí se ještě v červenci

Louny – Obrovský brouk roháč v Lounech, kterého mají rádi hlavně děti a jenž přišel o část svého těla, putoval více než dva roky po této „nehodě“ do opravy. Oblíbená zhruba dvoumetrová maketa neobvyklého zvířete byla umístěna na okraji Masarykových sadů a louky „na Benátkách“ poblíž loděnice u Ohře. Ať už to podle zoologů bylo kusadlo, makadlo, anebo tykadlo, co z brouka v březnu 2022 „odpadlo“ (lidé z města to většinou označují jednoduše jako „jeden z rohů“), král z říše hmyzu by se měl vrátit opravený a v pořádku i s oběma „rohy“ zpět na své místo ještě během nynějšího července.

Roháč se vrátí i s dalšími dvěma kamarády – rváči

Roháče i s kamenným podstavcem naložili pomocí zdvihací techniky na konci června pracovníci odborné firmy na vůz a odvezli ho k opravě. „Vrátím se silnější!“ – jako by chtěl říci mlčenlivý zadumaný brouk po vzoru některých současných fotbalových hrdinů, kteří museli opustit důležitý zápas na šampionátu kvůli vážnějšímu zranění při své obětavosti. Největší český brouk se přitom nevrátí sám, ale bude mít i dva nové „kolegy“. Ti budou ztvárňovat souboj dvou brouků roháčů a zároveň budou mít i praktickou funkci: budou totiž vkomponováni do lavice k posezení pro návštěvníky parčíku a lidi na procházkách.

Obří brouk zdobil louku od roku 2015

Černo-červená maketa roháče zdobí lounské Benátky od roku 2015. Nedaleko ní je i skutečné broukoviště, vytvořené z kmenů starých stromů, se živými brouky. „Sochu“ roháče měly v oblibě hlavně děti a rodiny na procházkách, mnozí se s broukem i rádi fotili, některá batolata a předškoláci také rádi lezli roháčovi „po zádech“. V březnu 2022 přišel obří brouk o jedno z kusadel. Část lidí se pak zlobila kvůli řádění vandalů, ale nemuselo jít nutně o vandalský útok. „Roh“ mohl broukovi upadnout i třeba kvůli horší kvalitě materiálu či zkrácené životnosti poté, co po něm předtím postupně lezly desítky dětí. Každopádně teď jsou lidé rádi, že bude roháč znovu opraven. „To je skvělá zpráva. Bylo mi ho s tím jedním rohem líto,“ napsala na sociální síti například Radomíra Hyklová. „Chodila jsem tam s vnukem, to měl brouk ještě oba rohy. Moc se mu líbil,“ připomněla také Blanka Liblinská.

Lavice s novými brouky bude stát 120 tisíc

O odvozu roháče k opravě informovala tento týden lounská radnice. Lavice s novými dvěma brouky má stát přibližně 120 tisíc korun. Novinek a dalších drobnějších prvků v parku má být víc, například další lavičky na jiných místech, koše na odpadky nebo také i nabíjecí stanice pro elektrokola. Rada města to schválila již letos v únoru.

ČTĚTE TAKÉ: Dvě lodičky a dva noví brouci. Vylepšení v parku v Lounech bude stát přes 600 tisíc

ČTĚTE TAKÉ: Tři bunkry v Lounech mají nový maskovací nátěr. Z jednoho nadšenci vybourali 11 tun betonu, který tam nalili okupanti

ČTĚTE TAKÉ: Přes lávku u výstaviště už nebude povoleno jezdit na kole. Cyklisté ho musí převést. Nové značky to přikážou od července

(na snímcích: roháč i s podstavcem putuje do opravy letos na konci června. Dole je čerstvě „zraněný“ brouk s odpadlým, anebo od vandalů ulomeným kusadlem v březnu 2022. Foto město Louny)