Konec zimní přestávky. Na náměstí se po dvou měsících vracejí farmářské trhy, teď budou věnovány zabijačkovým pochoutkám

Žatec – Milovníci „farmářských pochoutek“ se opět dočkají, do centra Žatce se tento týden po více než dvou měsících přestávky znovu vrátí Severočeské farmářské trhy. Podtitul mají ještě lákavější – Masopust a zabijačkové hody, takže potěší zejména vyznavače staročeských tradic v podobě chutných vepřových masitých pokrmů.

Trhy na náměstí začínají v sobotu v 8 hodin

Poslední trhy na náměstí Svobody v Žatci proběhly loni 19. listopadu, teď jsou připraveny další a budou první v letošním roce. Začnou v sobotu 4. února kolem osmé hodiny ráno. „Trhy jsou připraveny na známém místě na žateckém náměstí Svobody. Na místě bude řada prodejních stánků, těšíme se na všechny návštěvníky,“ uvedla Iva Špetová z pořadatelského týmu Severočeských farmářských trhů. Trhy budou probíhat v čase 8-13 hodin, doplnila.

Severočeské farmářské trhy mají tradici už dvanáct let

Severočeské farmářské trhy mají tradici už delší než dvanáct let, letos vstupují do 13. sezony. Pořadatelem je spolek Český um se sídlem na Českolipsku. Trhy letos budou probíhat v devíti městech v Ústeckém kraji, kromě Žatce je to v nejbližším okolí také například Most, Kadaň nebo Chomutov. „Celkem pořádáme zhruba 220 trhů každý rok, počty stánkařů jsou různé podle ročního období i velikosti města, kde trh probíhá, ale při prostém matematickém průměru to je asi 22 prodejců na jedné akci,“ vysvětlila Iva Špetová. Nyní v zimě dominují na farmářských trzích především zmiňované zabijačkové a řeznické či uzenářské výrobky, od jara přes léto a na podzim potom ale převládne nabídka čerstvé zeleniny, květin, později i ovoce a dalších čerstvých produktů od pěstitelů ze zahrad a zemědělských lokalit.

Komu se nechce čekat, klidně může „farmařinu“ nakoupit i přes internet

Farmářské trhy mají i svůj „e-shop“, takže komu se nechce čekat, až stánkaří přijedou do jeho města, anebo už ho nebaví dlouhá zimní přestávka, a přesto si chce pochutnat na nějaké „farmařině“, může si vybrané potraviny objednat i přes internet a kurýři mu je přivezou až domů.

(na snímku nahoře: farmářské trhy v Žatci v minulých letech. Foto Severočeské farmářské trhy – pořadatelé)

ČTĚTE TAKÉ: V Žatci se začíná stavět druhá prodejna řetězce Norma. Vznikne u křižovatky s odbočkou na Bezděkov

ČTĚTE TAKÉ: Neobvyklá kachna mezi kolegyněmi na zimovišti u Ohře: k divokým ptákům se přidal indický běžec

ČTĚTE TAKÉ: Zlato, stříbro a mince staré přes tisíc let. Unikátní Žatecký poklad je poprvé v historii už nastálo přístupný pro veřejnost