Sezona trvala ani ne pět měsíců. I tak ale přišly tisíce lidí. A co advent? Ten je nejistý

Louny, Jimlín – Letošní sezona byla výrazně zkrácená kvůli celostátním bezpečnostním opatřením proti šíření koronaviru, i tak však na zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun přišly tisíce návštěvníků. Všechny památky v ČR byly z nařízení vlády povinně uzavřeny na jaře a pak i na podzim při první a druhé vlně Covid – 19.

Velikonoce i pouť zrušila epidemie

„Zámek Nový Hrad tak byl letos pro návštěvníky přístupný jen od 25. května do 11. října. Přišli jsme o všechny tradiční jarní akce s vysokou návštěvností, například Velikonoce či Novohradskou pouť. Ale návštěvníci na nás nezapomněli, a to nás moc těší. Mnoho z nich si ke svým letním výletům zvolilo jako cíl Nový Hrad, a to je skvělé,“ uvedl ředitel zámku Josef Kabát.

Korunovační klenoty slavily velký úspěch

Velký úspěch u návštěvníků slavila podle něj výstava České korunovační klenoty na dosah, kterou zámek nabízel ke zhlédnutí od 2. července. Původně měla skončit na začátku září, ale pak byla prodloužena až do 11. října, protože už hned během prázdnin se ukázalo, že zájem lidí je skutečně velký. „Celkově pak tuto výstavu u nás navštívilo přibližně 6500 zájemců a bylo to největší lákadlo, nejnavštěvovanější akce letošní sezony,“ upřesnil Josef Kabát.

V létě bylo možné pořádat „kulturu“

O prázdninách lidé chodili na zámek i na další tradiční setkání pod hlavičkou Zámecké kulturní léto – byly to koncerty na nádvoří, divadelní přestavení, promítání Kinematografu bratří Čadíků i třeba noční prohlídky na konci srpna.

Advent je v plánu na 5. 12., ale není jisté, zda bude

Zámek je teď sice už uzavřen, ale před koncem roku by v jeho areálu měla proběhnout ještě jedna tradiční akce pro veřejnost – je to Adventní setkání, plánované na 5. prosinec. Zatím ovšem není jasné, jestli se tato akce bude moci uskutečnit. V zemi pořád platí nouzový stav se zákazem kulturních akcí spojených se shromažďováním lidí. Například Státní zámek Krásný Dvůr už oznámil, že plánovaný adventní koncert ve svých prostorách zrušil – a tam byl termín až 19. prosince. „U nás zatím děláme vše pro to, aby se akce uskutečnila. Není ale nic jistého, zdraví a bezpečnost lidí je samozřejmě na prvním místě. Takže bude záležet v první řadě na vývoji situace kolem epidemie koronaviru a na dalších rozhodnutích státních orgánů,“ uvedl ředitel Josef Kabát.

Za rok 2019 bylo na zámku skoro 30 tisíc lidí

Vlastníkem zámku Nový Hrad je Ústecký kraj, který ke spravování památky zřídil od roku 2012 příspěvkovou organizaci. Předtím zámek spadal pod Oblastní muzeum v Lounech. V roce 2019, tedy v období, kdy ještě neplatila žádná omezení kvůli epidemii a rok probíhal „běžným způsobem“, na zámek zavítalo více než 27 tisíc návštěvníků. Z nich devět tisíc se vydalo na prohlídky zámku s průvodcem a dalších 18 tisíc přišlo či přijelo na kulturní či společenské akce pořádané na nádvoří. Součástí zámku je i penzion, kde se loni ubytovalo 122 hostů, vyplývá z výroční zprávy organizace. V areálu zámku také proběhlo patnáct svatebních obřadů.

ČTĚTE TAKÉ: Hrady a zámky předčasně ukončily sezonu. Teď se může maximálně jen na výlet do parku

ČTĚTE TAKÉ: Svatováclavská koruna, žezlo, královské jablko. Na Novém Hradě zbývá už jen pár dní k návštěvě skvělé výstavy

ČTĚTE TAKÉ: Za pár dní už má v Žatci zářit vánoční strom. Budou moci lidé vidět okamžik rozsvícení přímo na místě? Není to jisté