Voda v bazénu v Postoloprtech zatím ještě zůstala, ale možná i ona půjde pryč. Provozovatelé šetří, kde se dá

Postoloprty – Plavecký bazén v Postoloprtech zatím zůstává napuštěný, i když už déle než měsíc do něj nemohou chodit žádní návštěvníci. Služby města Postoloprt, které bazén provozují, přistoupily k jiným úsporným krokům. Pokud ale uzavírka podle vládních opatření proti šíření Covid-19 bude trvat dál, není vyloučeno ani vypuštění vody z bazénu, podobně jako to nedávno udělali provozovatelé nově postavené plavecké haly v Lounech.

Na dotaz naší redakce to uvedla Iveta Petřivalská, jednatelka společnosti Služby města Postoloprty. Bazény a další vnitřní sportoviště v celé ČR jsou z rozhodnutí vlády povinně uzavřeny pro veřejnost od 9. října. Sportoviště tak vlastně teď „neslouží nikomu“, veškeré příjmy z tržeb klesly na nulu a provozovatelé prázdných objektů se snaží co nejvíce snížit náklady na provoz a energie.

Voda možná bude vypuštěna

„Snížili jsme výkon vzduchotechniky na minimum, nutné k odvětrávání, omezili jsme vytápění prostor bazénu na minimální vnitřní teplotu zajišťující tepelnou stabilitu. Vodu jsme vypustili pouze ze saunového bazénu. Ve velkém bazénu jsme ji zatím nechali s vyhlídkou na možné otevření bazénu po 20. listopadu. Pokud ale vláda rozhodne o dalším prodloužení uzavírky, je možné, že situaci ve druhé polovině listopadu znovu přehodnotíme a vodu vypustíme,“ sdělila Iveta Petřivalská.

Úspora nákladů za říjen a listopad je asi 180 tisíc

Měsíční náklady na energie a úpravu vody v bazénu v Postoloprtech jsou podle ní vždy kolem 160 tisíc korun. „Bazén je zavřený od 9. října. Když jsme po uzavření zavedli úsporné kroky, náklady za říjen jsme snížili asi o 65 tisíc korun. Za listopad odhaduji úsporu na energiích přibližně 115 tisíc korun,“ upřesnila Iveta Petřivalská.

Když nejsou omezení, chodí kolem šesti tisíc plavců měsíčně

A jak lidé bazén v Postoloprtech využívají v běžném období, když není jeho provoz nijak omezen? „Například loni v říjnu k nám přišlo 3900 návštěvníků z řad veřejnosti a 1700 dětí na plavecké kurzy. V listopadu 2019 to bylo 4500 návštěvníků z řad veřejnosti a 1600 dětí na kurzech,“ vypočetla „obvyklou“ podzimní návštěvnost v tomto období jednatelka.

Nouzový stav vláda ještě asi znovu prodlouží

Nouzový stav v ČR, spojený s uzavřením škol, sportovišť, obchodů, restaurací a dalších objektů a provozoven, trvá od 5. října; původně měl skončit 3. listopadu, později ho vláda a poslanci prodloužili do 20. listopadu. O dalším vývoji není ještě rozhodnuto, ale v současnosti už se objevují informace, že politikové a státní orgány chystají jeho další prodloužení.

ČTĚTE TAKÉ: Ze zimního stadionu zmizel led, z nové plavecké haly zase voda. I tohle dokáže koronavirus

ČTĚTE TAKÉ: Za pár dní už má v Žatci zářit vánoční strom. Budou lidé moci vidět okamžik rozsvícení přímo na místě? Zatím to není jasné

(Snímky: plavecká hala Postoloprty. Foto: Služby města Postoloprt)