Oblíbená Jana Hlaváčová: před dvaceti roky točila řadu dní v Žatci, zářila v seriálu Náměstíčko

Praha, Žatec – Jana Hlaváčová, jedna z nejoblíbenějších českých hereček a také dlouholetá učitelka na DAMU, o víkendu bohužel zemřela ve věku 85 let. Její tvůrčí život byl velmi bohatý a v určitě době byl i spojený s městem Žatcem. Sympatická umělkyně a dáma s příjemným vystupováním totiž hrála jednu z rolí v kdysi velmi populárním seriálu Náměstíčko, který měl ve své první řadě deset dílů a jeho velká část, více než 90 % záběrů, se natáčela právě v Žatci.

Seriál se točil ve městě před 21 lety

Jana Hlaváčová v seriálu hrála postavu jménem Irena, což byla právě příjemná, klidná a kultivovaná dáma středního věku – tyto role jí často scenáristé psali přímo „na tělo“. Jejím partnerem v seriálovém příběhu byl Josef Vinklář, rovněž velmi oblíbený umělec, který již také bohužel odešel do hereckého nebe. Seriál Náměstíčko se natáčel zhruba před dvaceti roky – na jaře roku 2003. O rok později ho v premiéře uvedla Česká televize.

Jana Hlaváčová natáčela na Hošťálkově náměstí

Jana Hlaváčová a Josef Vinklář se často pohybovali v záběrech na Hošťálkově náměstí. Právě na něm, v blízkosti kostela Panny Marie, stojí dům s podloubím, kde „bydlel“ Josef Vinklář a Jana Hlaváčová tam za ním často chodila „na návštěvu“. Zhruba o tři roky později Jana Hlaváčová točila v Žatci ještě také krátkou scénu pro seriál Místo v životě – tehdy se natáčelo v prostorách nemocnice, která v tomto příběhu měla název Nemocnice Žďár.

Nejúspěšnější český seriál roku 2004

Prostor věnovaný Žatci byl ale v Náměstíčku podstatně větší. Seriál měl celkem 85 natáčecích dní a z nich více než 70 strávili filmaři a herci právě v Žatci. Scénář napsal Jan Míka, režisérem byl Jan Hanuš a jednotlivé příběhy lidí z idylického městečka s malým „náměstíčkem“ trochu připomínají koncept Nerudových Povídek malostranských. Náměstíčko bylo vyhlášeno nejúspěšnějším českým seriálem roku 2004.

Cena Thálie za celoživotní mistrovství

Jana Hlaváčová se narodila v březnu 1938 v Praze a zemřela v lednu 2024 rovněž v Praze. Ztvárnila stovky rolí v divadle, filmu i televizi, pracovala také jako profesorka na DAMU. Je držitelkou titulu národní umělkyně a několika cen Thálie, v roce 2012 dostala i cenu za celoživotní mistrovství v činohře. Jejím manželem byl Luděk Munzar, který zemřel v roce 2019, a společně mají dceru Barboru Munzarovou. Oba jsou rovněž známí umělci.

ČTĚTE TAKÉ: Setkali jsme se třikrát, vždycky v Opočně. Josef Somr byl velmi milý, skromný a přátelský člověk, vzpomíná na hereckou legendu fotograf z Peruce

ČTĚTE TAKÉ: Sympaťák Stanislav Majer: narodil se v Lounech, bydlel v Hříškově, pracoval jako truhlář a číšník. Teď je z něj skvělý herec

ČTĚTE TAKÉ: Maturanti tančili na plese: na výstavišti v Lounech se natáčel nový film s Pavlou Beretovou

(na snímcích: Jana Hlaváčová při natáčení seriálu Náměstíčko před dvaceti roky v Žatci. Úplně dole je s kolegou Josefem Vinklářem na Hošťálkově náměstí. Foto Česká televize)