Neobvyklá výstava na náměstí v Podbořanech: houby tam visí na šňůře, jsou připevněné kolíčky na prádlo

Podbořany – Po nedávných tradičních výstavách reálných hub nalezených v lese, které proběhly v září třeba v Žatci nebo Kryrech, je tady aktuálně jedna výstava zatím trochu neobvyklá a originální. Houby při ní visí na šňůře a jsou připevněny kolíčky na prádlo. Od dnešního dne (6. 10.) začaly zdobit podbořanské náměstí.

Dvacet pěkných velkoformátových fotek s houbami

Ve skutečnosti nejde o výstavu opravdových hub, ale o pěkné fotografie většího formátu, které houby zobrazují. Autorem snímků je Jaroslav Fous z Podbořan, který má rád přírodu, fotografování, ale také třeba meteorologii – jeho příspěvky se občas objevují i v televizních pořadech s předpověďmi počasí. Na Masarykově náměstí v Podbořanech je nyní vystaveno dvacet jeho snímků, neobvyklou výstavu připravilo nově vzniklé turistické Infocentrum města Podbořan, které letos v létě naplno rozjelo svou činnost.

Houby a sbírání má rád skoro každý

„Akci jsme pojmenovali Výstava na provázku. Chceme i s její pomocí oživit dění na podbořanském náměstí, ukázat lidem něco nového a zajímavého, třeba i trochu poučného, aby se na chvilku zastavili, prohlédli si fotky a strávili v centru města trochu příjemných chvil. Houby a jejich sbírání má rád skoro každý, a tak věřím, že se nová výstavka bude lidem líbit, že se na fotky rádi podívají,“ uvedla na dotaz naší redakce Hana Oktábcová, vedoucí infocentra v Podbořanech. Výstava zatím nemá ohraničený pevný rámec, jak dlouho potrvá, není tedy předem přesně určené datum, kdy by měla skončit. „Houby jsou symbolem podzimu, a tak tedy výstavu chceme nechat zatím co nejdéle, během podzimních dní, určitě po celý říjen, možná i část listopadu,“ vysvětlila Hana Oktábcová.

Podobné výstavy by mohly pokračovat, jen se obmění témata

V dalších obdobích by podle ní mohly následovat další podobné výstavy, například se zimní tematikou a podobně. „Není to úplně můj originální nápad, viděla jsem tyto typy výstav třeba na posvícení v Rakovníku, kde jsem dříve i bydlela, myšlenka se nám zalíbila,“ říká vedoucí.  Neobvyklou přehlídku hub si hned první den přišlo prohlédnout několik desítek lidí. Obrázky se třepotaly jako vlajky ve větru, návštěvníci si je museli někdy i přidržet, aby se mohli na snímek podívat, byla to nevšední prohlídka. „Nic podobného jsme tady na náměstí ještě neměli, aspoň si na to nevzpomínám. Šly jsme okolo i s dcerkou, viděly jsme, že tu visí nějaké fotky a na nich houby, to nás přilákalo, a tak jsme přešly ulici a teď si je prohlížíme. Houby vypadají moc pěkně, je to zajímavé,“ uvedla Marie Kuklová, která se u výstavy na pár minut zastavila i s malou dcerou Sárou.

ČTĚTE TAKÉ: Statečný bojovník Sámo, chytrá sova, lišácký Stromovous. Vrchol Rubínu ozdobily nové zajímavé sochy

ČTĚTE TAKÉ: Nádherná lípa u Nepomyšle: stala se hvězdou reklamy na minerálku a českou přírodu

ČTĚTE TAKÉ: Na Červeňáku je nová výstava s fotkami rozhleden. Lidé ji mohou vidět až do listopadu

(na snímcích: nová výstava snímků s houbami „na provázku“, která je lidem k dispozici na náměstí v Podbořanech, fotky si na místě prohlíží Marie Kuklová s dcerou Sárinkou. Foto Libor Želinský)