Budou mít děti v Lounech dopravní hřiště? Ne, teď o tom neuvažujeme, odpovědělo město jednomu z obyvatel

Louny – Děti v Lounech nemají k dispozici dopravní hřiště a radnice v současnosti ani neuvažuje o jeho výstavbě či obnovení. Přitom ještě před pěti lety město pracovalo s myšlenkou zřídit menší dopravní hřiště na letním cvičišti. Pokud školáci z Loun v současnosti chtějí nacvičovat znalosti z dopravní výchovy a bezpečné chování na ulicích při praktických situacích „v terénu“, musí jet na dopravní hřiště do jiného města. Nejčastěji jezdí do Žatce nebo do Mostu.

Na Rynečku nebo u Lidlu, navrhoval tazatel

Na možnost zřízení nebo obnovy dopravního hřiště se ptal obyvatel Loun Aleš Fiala. Městu nabídl i možné varianty, kam hřiště umístit. „Mohlo by být třeba na Rynečku u Billy, nebo by se mohl najít prostor za Lidlem u kotelny. Tam je dost velká parcela ve vlastnictví města. Jaké jsou vyhlídky na vybudování dopravního hřiště v Lounech?“ položil dotazy Aleš Fiala a odeslal je na v závěru dubna na městský úřad.

O hřišti se teď neuvažuje, uvádí radnice

Monika Tichá z odboru dopravy Městského úřadu Louny mu na začátku května odpověděla, že město v nejbližším období neplánuje zřizovat v Lounech dopravní hřiště. „V současné době o výstavbě či obnovení dopravního hřiště neuvažujeme. Pozemky za Lidlem jsou dlouhodobě propachtovány soukromé společnosti. Pozemky u Billy jsou zase určeny k zástavbě pro rodinné domy a plocha zároveň slouží jako veřejné prostranství,“ uvedla Monika Tichá.

V roce 2016 směřovaly úvahy k letnímu cvičišti

Ještě v roce 2016 město přitom uvažovalo o možnosti umístit dopravní hřiště na letní cvičiště. Mělo zaujmout prostor po dřívější nafukovací hale. „Odborník bude ještě posuzovat prostorové možnosti. Nepočítáme s velkými stavebními úpravami, ale s využitím současného povrchu, ten bychom doplnili o vodorovné dopravní značení a přenosné značky,“ uvedla tehdy v tisku Blanka Sunkovská z lounské radnice. Později ale radnice od těchto plánů upustila.

Opačným směrem vykročilo město Podbořany – otevřelo nové hřiště

Opačným směrem než lounská radnice se v této oblasti rozhodlo jít město Podbořany, které letos pro své děti a školáky nechalo vybudovat nové menší dopravní hřiště ve sportovním areálu Tatran. Děti ho mohou využívat nyní od začátku května. I díky této čerstvé novince jsou v současnosti v okrese Louny dvě dopravní hřiště pro děti – jedno v Žatci a druhé v Podbořanech. V Ústeckém kraji jich je nyní jedenáct a v celé ČR přibližně 220. „Děti patří k nejohroženějším účastníkům silničního provozu a nejvhodnějším místem, kde se mohou učit základy dopravní výchovy a správného a bezpečného chování na ulicích a křižovatkách, jsou právě dopravní hřiště,“ uvádí projekt BESIP, který dlouhodobě pečuje o bezpečnost silničního provozu i o výchovu dětí v této oblasti a tvoří samostatné oddělení ministerstva dopravy.

(ilustrační snímek nahoře: dopravní hřiště v Mostě. Foto: Autodrom Most)

ČTĚTE TAKÉ: Kola, přilby a jdeme cvičit pravidla! Děti v Podbořanech mohou využívat nové dopravní hřiště

ČTĚTE TAKÉ: Koupaliště v Lounech se připravuje na sezonu, první v plánu má být už v květnu dětský den

ČTĚTE TAKÉ: U Žatce se chystá velká výměna železničního mostu přes Ohři za 155 milionů korun. Práce začnou v srpnu