Na nově vybudované ploše v Podbořanech přistál vrtulník záchranářů už čtyřikrát. Heliport slouží od května

Podbořany – Od května je v Podbořanech v provozu nově vybudovaná přistávací plocha pro záchranářské vrtulníky, kterou město nechalo postavit s investicí přes jeden milion korun. A úsilí i vložené prostředky se určitě vyplatily, protože od té doby Letecká záchranná služba s piloty a zdravotníky přistála na novém heliportu už čtyřikrát a mohla snáze pomoci lidem v nouzi. Zatím poslední ze zásahů se odehrál tento týden v pondělí.

Zásah záchranářů ve městě je díky heliportu rychlejší

Informoval o tom starosta Podbořan Radek Reindl. „Za pár měsíců provozu přistál na nové ploše vrtulník již čtyřikrát. Ukazuje to, že vybudování heliportu mělo smysl, a jsem rád, že ho město nechalo postavit. Záchranáři se díky němu mohou rychleji dostat k lidem z našeho města po úrazech nebo s jinými vážnými zdravotními problémy. V těchto krizových situacích často jde o minuty a v konečném důsledku to pomáhá zachránit lidské životy,“ uvedl starosta.

Radnice za vybudování zaplatila přibližně 1,4 milionu

Heliport byl vybudován letos na jaře na okraji Podbořan u křižovatky s výjezdem na Očihov nad supermarketem Norma. Je to zpevněná plocha ze zámkové dlažby, uprostřed je velký symbol zdravotnického kříže a červené písmeno H. Z výšky je pro piloty velmi dobře viditelná, k heliportu vedou také pevné příjezdové cesty pro sanitky. Město za vybudování zaplatilo přibližně 1,4 milionu korun. „Cílem bylo dosáhnout možnosti co nejrychlejšího zásahu při krizových situacích, co nejrychlejšího ošetření, transportu, záchrany lidských životů,“ vysvětlil starosta už letos na jaře. Předtím se v Podbořanech záchranářům s vrtulníky přistávalo obtížně, ve městě a okolí bylo v terénu jen málo přirozených vhodných ploch, jednou z nich bylo například fotbalové hřiště.

Letecká záchranná služba loni měla v celé ČR více než 6500 zásahů

Letecká záchranná služba (LZS) pomáhá lidem v krizových situacích, nejčastěji po úrazech, dopravních nehodách nebo také náhlých vážných zdravotních příhodách v celé České republice. Piloti vylétají z deseti základen, pro oblast Podbořan jsou nejbližší základny v Ústí a Plzni. Minulý rok uskutečnili záchranáři z LZS v celé ČR více než 6500 zásahů a z nich přibližně 900 se odehrálo v noci, uvedlo letos v březnu ministerstvo zdravotnictví ve zprávě pro ČTK.

(na snímku nahoře: vrtulník letecké záchranky nad novým podbořanským heliportem. Foto Radek Reindl)

ČTĚTE TAKÉ: Nad Normou začíná sloužit nová plocha pro přistání vrtulníků. Lidem z Podbořan může pomoci zachránit životy

ČTĚTE TAKÉ: Ordinace po oblíbeném lékaři v Podbořanech, který v září bohužel náhle zemřel, znovu začala pracovat

ČTĚTE TAKÉ: Město pomůže k opravě žlutého kostela v Podbořanech. Pro památku věnuje 2,5 milionu