Stavba okružní křižovatky u Dobroměřic a Lenešic se přiblížila, krajský úřad zahájil řízení

Louny, Dobroměřice – Na straně Lenešic má tato hlavní průtahová ulice název 5. května a na straně Dobroměřic je to ulice Komenského. Je to důležitá komunikace spojující obě tyto velké obce u Loun, v místech poblíž fotbalového hřiště v Dobroměřicích ji však přetíná hlavní silniční tah Louny – Most. Na této křižovatce často vznikají nebezpečné situace, hlavní „mostecká“ silnice je totiž hodně vytížená a auta po ní jezdí velkou rychlostí. Vedlejší „lenešická“ je mírně pod svahem a do křižovatky je z ní trochu obtížnější rozhled. Brzy však už bude celá tato křižovatka přestavěna na systém s kruhovým objezdem. Tento záměr se připravuje už čtyři roky.

Práce začnou letos, nebo příští rok

Stavba se nyní zase o něco více přiblížila, protože Krajský úřad Ústeckého kraje tento týden k chystanému projektu zahájil územní a stavební řízení.  Investorem stavby bude Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a pokud by se podařilo brzy vypsat veřejnou zakázku a najít dodavatele pro přestavbu křižovatky, práce v lokalitě by se mohly rozjet už i v letošním roce.

Projekt byl vypracovaný už v roce 2020

Přestavbu uvedené křižovatky v prostoru mezi Dobroměřicemi a Lenešicemi připravuje ŘSD již od roku 2020. Tehdy činil odhad nákladů čtyři miliony korun bez DPH. Ceny ovšem mezitím stouply, takže se dá očekávat, že i při této přestavbě se finální částka o něco zvýší.

Hlavním důvodem je zvýšení bezpečnosti

Důvodem pro přestavbu křižovatky je zvýšení bezpečnosti v uvedeném místě. Na většině nebezpečných míst s původně vysokou rychlostí aut, kde vzniknou nové kruhové křižovatky místo předchozích „průsečíkových“, podle statistik hned po přestavbě klesá počet dopravních nehod o polovinu a četnost zranění lidí dokonce o více než 90 %, prokázaly odborné dopravní studie již v dřívějších letech. Přestavba křižovatky u Dobroměřic začne buď letos, anebo příští rok, záležet bude na rychlosti vypsání veřejné zakázky a dalších procesů. Vlastní stavba potom potrvá zhruba čtyři až šest měsíců a pak už začnou nový „kruhák“ využívat i řidiči.

(na snímku nahoře: křižovatka s hlavní silnicí Louny – Most při příjezdu od Lenešic. V pozadí jsou domky v Dobroměřicích, doleva se jede směrem na Ranou a Most a doprava je to do Loun ke kruháku u bývalého úřadu práce. Celé toto místo na snímku se bude rovněž přestavovat na kruhový objezd. Foto Mapy.cz)

ČTĚTE TAKÉ: Na křižovatce mezi Lenešicemi a Dobroměřicemi vznikne kruhový objezd. Vážné nehody by tam měly skončit

ČTĚTE TAKÉ: Poroučím se, mějte se fajn. Sedmdesátimetrový velikán v Lenešicích šel k zemi po více než sto letech služby

ČTĚTE TAKÉ: V Dobroměřicích na úřadě se dá nově platit kartou. V celé ČR je už skoro 300 tisíc těchto terminálů a mezi lidmi 15 milionů karet