Poslední zájemce o film přišel před pěti lety. Knihovna v Postoloprtech se teď rozhodla ukončit službu půjčování filmů

Postoloprty – Sledování filmů „vypálených“ na DVD discích je minulostí. Například v Postoloprtech v městské knihovně si nikdo nepůjčil z jejího fondu žádný film na DVD už skoro pět let, přestože knihovna těchto filmů nabízí několik stovek. V knihovně si tedy nyní řekli „dost!“ a se službou půjčování filmů se rozhodli skončit.

Kdo chce film, může si ho v knihovně koupit

„Lidé už si filmy dávno nepůjčují. Ze záznamů naší knihovny vyplývá, že poslední náš návštěvník, který kromě knížek měl zájem půjčit si domů i film, byl u nás v roce 2017. Od té doby si už nikdo žádný film nevypůjčil. Teď v lednu jsme tedy vydali rozhodnutí, že v městské knihovně zrušíme celý fond DVD s filmy. Jednotlivé snímky nabídneme zájemcům k prodeji,“ uvedl na dotaz naší redakce Pavel Panenka, ředitel Kulturních zařízení města Postoloprt.

„Památka na dobu mládí“ za 30 korun

Filmy na DVD v knihovně v Postoloprtech si lidé mohli půjčovat od roku 2005 – tehdy tam byla tato služba zavedena jako novinka. Vydržela šestnáct let. Největší zájem za tu dobu měli návštěvníci o snímky Holky na hlídání, Koupili jsme zoo a Líbáš jako bůh (další údaje viz statistika dole pod článkem, pozn. red.). „Pokud se teď najdou nějací zájemci o filmy z naší knihovny, mohou si je už rovnou odnést a ponechat. Každý z filmů na DVD nabízíme k prodeji za 30 korun,“ sdělil Pavel Panenka. Ve fondu knihovny je nyní podle něj přibližně 1500 DVD disků s filmy.

Řidiči kamionů poslouchají četbu

V knihovnách se kromě klasických knížek dají půjčovat i některé jiné věci – donedávna to byly uvedené filmy na DVD a tato možnost v mnoha českých knihovnách ještě stále existuje. V řadě knihoven je možné půjčit si také CD nahrávky s hudbou, stolní deskové hry pro děti, časopisy. „V poslední době, a to i u nás v Postoloprtech, roste obliba tzv. audioknih, které čtenáři nemusí číst sami, ale poslouchají záznam, na němž knihu někdo předčítá, což je pro ně pohodlnější. Tyto audioknihy si často berou senioři nebo například řidiči kamionů,“ uvedl další zajímavost Pavel Panenka.

Videopůjčovny, kazety i disky skončily s rozmachem internetu

DVD jako nosič, ale i kazety a videopůjčovny už dávno ztratily svůj význam, v současnosti lidé sledují všechny druhy filmů včetně těch nejnovějších nejčastěji přes internet. V pohodlí domova si filmoví fanoušci na streamovacích platformách během chvíle sami snadno najdou film, který chtějí vidět, a přehrají si ho – nemusí tedy kvůli jeho půjčení nikam chodit. Videokazety a později DVD slavily největší úspěch přibližně v letech 1980 – 2000, potom začaly z trhu kvůli novým technologiím ustupovat. A s nimi končily i dříve populární videopůjčovny. „Ještě v roce 2001 bylo v ČR zhruba 2300 videopůjčoven, o deset let později, roku 2011, už jich zbylo jen přibližně sedmdesát,“ shrnul situaci článek v Mladé frontě Dnes, vydaný už v únoru 2012. Kolik bychom jich asi napočítali v současnosti?

ČTĚTE TAKÉ: Film o slavném běžci Emilu Zátopkovi: diváci po premiéře tleskali vestoje. Scény se točily i na stadionu v Lounech

ČTĚTE TAKÉ: Úspěšný seriál Ochránce: v jeho čtvrtém dílu si „zahrálo“ také město Louny a kopce Středohoří

ČTĚTE TAKÉ: Město připravuje přestavbu postoloprtského kina. Šikmá podlaha se narovná a vznikne sál i pro tanec a koncerty

(na snímcích: DVD s filmy čekající na případné kupce v knihovně v Postoloprtech a statistika s údaji, o jaké filmy měli návštěvníci této knihovny největší zájem a nejvíce si je půjčovali. Foto Městská knihovna Postoloprty)