Oblíbená Slavnost květů ve Valči nabídne koncerty, pivní ochutnávky, výlet do přírody a mnoho zábavy pro děti i dospělé

Valeč, Podbořansko – Oblíbená Slavnost květů proběhne v sobotu (20.5.) v areálu zámeckého parku ve Valči, pěkného městečka v Doupovských horách na pomezí Karlovarska a Podbořanska. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní, společenský a v případě zájmu i poznávací program. Ke Slavnostem květů, které pořádá město Valeč a správa Státního zámku Valeč, patří i řada dalších doprovodných akcí, například pivní slavnosti u vznikajícího minipivovaru, botanická exkurze do okolní přírody, varhanní koncert v kostele v podání umělce, který mj. složil hudbu k úspěšné filmové pohádce Anděl Páně.

Michal Tučný nebo Wanastovky

„Srdečně zveme všechny návštěvníky a těšíme se na ně. Připraven je bohatý program pro děti i dospělé,“ uvedla Michaela Holubcová, starostka Valče. Slavnosti květů začínají v sobotu od 13 hodin a program skončí pozdě večer až kolem 23. hodiny. Na hlavním pódiu vystoupí například kapely Michal Tučný Revival, rocková kapela Tajfun z Karlových Varů a po nich i Wanastowi Vjecy Revival. Své umění odpoledne předvedou i děti z MŠ a ZŠ Valeč nebo také dechovka Květovanka; její název se ke Slavnostem květů hodí úplně skvěle.

Šermíři, kejklíři, soutěže…

V parku však nabídne program i ještě jedna scéna a ta poskytne dobrou zábavu hlavně pro děti. Vystoupí na ní šermíři, kejklíři, cvičitelé dravých ptáků, děti budou soutěžit, k dobré náladě bude hrát country kapela TFC Blues Gin ze Žatce.

Botanický výšlap do okolní přírody

Pokud má někdo spíš introvertní povahu a před celodenní vřavou a velkou společností by dal raději přednost klidnému pobytu v přírodě v menší skupině, může se připojit k celodenní botanické exkurzi do okolní krajiny Doupova. „Pořádáme již tradiční celodenní botanický výšlap za poklady květeny v okolí Valče. Exkurzi povede odborník Dan Koutecký. Sraz je již v 9.30 u Prádelny u zámku. Trasa měří asi 15 kilometrů, je třeba mít dobré boty a také svačinu,“ popsala Markéta Petrová, předsedkyně KČT Barokní Valeč a členka týmu pořadatelů akcí na zámku.

Světoznámý skladatel bude hrát v kostele na varhany

Další velmi zajímavou doprovodnou akcí bude varhanní koncert Miloše Boka v kostele ve Valči na náměstí, a to od 14 hodin. „Zazní skladby J. S. Bacha, M. Boka, J. Pachelbela, G. Frescobaldiho. Miloš Bok je český hudební skladatel, dirigent, klavírista, sbormistr, varhaník a pedagog. V roce 2017 obdržel cenu nejúspěšnějšího skladatele vážné hudby za daný rok. Známý je i ve světě, dostalo se mu uznání od papeže Benedikta XVI., jeho díla se hrála i v Carnegie Hall v New Yorku.  Je autorem i filmové hudby, například k pohádce Anděl Páně,“ připomněla Markéta Petrová. V den slavností bude pro návštěvníky platit i výrazně zlevněné vstupné k prohlídce zámku a lapidária, dodala.

Pivní slavnosti s maďarskou hudbou a juchačkami

A milovníci českého národního nápoje, jichž bude mezi návštěvníky určitě spousta, se mohou zapojit také do pivních slavností, které budou probíhat u pivovarských sklepů v zámeckém parku. Pořádá je nedávno vzniklý Pivovar Valeč, jejž vedou dva společníci a kamarádi, mimo jiné také znalci hudby a hudební vědy, kteří se právě při jejím studiu seznámili. U pivovaru bude k dispozici bohatá nabídka k ochutnání „točených i lahvových“ a i další občerstvení. K dobré náladě bude hrát Pražská jidiš kapela, která zahraje mj. čardáše, maďarské melodie i východoevropské svatební juchačky, jak uvádějí pořadatelé.

(na snímku nahoře: zámecký park se sochami a jezírkem ve Valči. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Meče, dýky, krkolomné pády po zádech. Je to náš splněný sen, smějí se kluci šermíři. Diváci jim tleskali v Jimlíně i v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: Drahokam uprostřed mlhy a kopců. Fotka zámku ve Valči vyhrála podzimní soutěž snímků českých a moravských památek

ČTĚTE TAKÉ: Turisté a pomocníci vyznačili novou cestu. Je to první značená trasa, která vede do Valče ke krásnému zámku