Lékař z Rakovníka Ivo Trešl vyhrál i druhé kolo a stal se novým senátorem za obvod Louny

Louny, Rakovník – MUDr. Ivo Trešl, lékař z Rakovníka, se stal novým členem Senátu, horní komory Parlamentu České republiky, za volební obvod Louny. Ve druhém kole hlasování dostal od voličů 58,4 % hlasů a porazil svého finálového protikandidáta Vladimíra Drápala z Loun, pro nějž hlasovalo 41,6 % lidí z těch, kteří v regionu přišli k volbám.

Poprvé kandidoval už před šesti lety

Ivo Trešl kandidoval v senátních volbách už podruhé. Před šesti lety jako nováček, bez podpory velkých politických stran či hnutí, dokázal nasbírat kolem deseti procent hlasů. Skromně vystupující lékař, působící i v komunální politice jako radní a zastupitel, je velmi oblíben u lidí v Rakovníku a okolí, má respekt a přirozenou autoritu. Letos mu nabídlo možnost kandidatury a spolupráce hnutí Starostové a nezávislí. Ivo Trešl nabídku přijal a v současných senátních volbách vyhrál první i druhé kolo.

Náskok se zvýšil na téměř 3000 hlasů

V prvním kole byl souboj velmi těsný a Ivo Trešl dostal jen o 111 hlasů více než druhý postupující Vladimír Drápal. Ve druhém kole už byl rozdíl vyšší – pro Iva Trešla hlasovalo 10 179 lidí a pro Vladimíra Drápala 7 252.

Vladimír Drápal poblahopřál vítězi

„Děkuji všem lidem, kteří přišli volit, že je neodradilo ani nevlídné počasí, ani obavy ze stále sílícího Covidu-19. Děkuji všem, kdo mi dali hlasy a důvěru, je to obrovsky zavazující, ale zároveň i povzbuzující do další práce. Děkuji i svému protikandidátovi Vláďovi Drápalovi za slušně a korektně vedenou kampaň, rád jsem ho poznal,“ uvedl Ivo Trešl.

 „Blahopřeji doktoru Trešlovi k vítězství. Chci poděkovat i všem, kdo mě ve volbách podpořili. Jsem rád, že náš volební obvod nebude příštích šest let reprezentovat zástupce populistické nebo extremistické strany. Svou porážku přijímám s nadhledem a pokorou,“ sdělil Vladimír Drápal.

Účast byla nižší o více než polovinu

Konečné výsledky pro obvod Louny zveřejnil Český statistický úřad v sobotu kolem 15.50 hodin. Volební obvod Louny tvoří společně okresy Louny a Rakovník, a také několik menších obcí z okresu Kladno (na Slánsku). Účast voličů ve druhém kole byla výrazně nižší než před týdnem v kole prvním. Přišlo jich jenom 17 520, což bylo pouhých 15 %, zatímco minulý týden to bylo 39 900 (34 %). Celkem má v uvedeném regionu volební právo kolem 117 tisíc lidí.

Nový senátor Ivo Trešl poskytl před volbami obsáhlý rozhovor naší redakci. Mj. vzpomíná, jak hrál první ligu volejbalu, jak zachránil pacienta s dvaceti bodnými ranami, jak kandidoval před šesti roky do Senátu poprvé. Zůstane i teď po svém zvolení pracovat jako lékař? Rozhovor si můžete přečíst ZDE.

(Na snímku nahoře: Ivo Trešl s manželkou krátce poté, co hlasovali v uplynulých volbách. Foto: archiv Ivo Trešla)