Oslava sto let republiky stále doznívá. Masarykův dvojník dostal medaili od města Loun

Louny – Zakladatel a první prezident československého státu T. G. Masaryk přifrčel na lounské náměstí v nablýskaném veteránu, měl sváteční světlou uniformu a vysoké černé boty. Scénka se odehrála v září 2018 na Mírovém náměstí, na prezidenta čekaly stovky lidí, v centru Loun probíhal zajímavý program pro veřejnost, který už předznamenával blížící se výročí 100 let od vzniku Československa.

Herec i průvodce

Muž, který ztvárnil Masaryka tak, jako by mu „z oka vypadl“, jak se říká, se ve skutečnosti jmenuje Jan Kohout. Je členem chomutovského sdružení příznivců vojenské historie a pro město Louny pracoval i při řadě jiných aktivit. Lounská radnice mu nyní v březnu udělila Pamětní medaili města Loun. „Jan Kohout pomáhal při rekonstrukci řopíků, při různých příležitostech při otevření pracuje jako průvodce, je také velmi podobný prezidentu Masarykovi, a tak ho často předvádí jako amatérský herec v různých městech, což rád udělal i při výročí republiky v Lounech,“ poděkoval oceněnému muži Vladimír Hons, místostarosta Loun.

Úklid bunkrů, informační tabule, naučná stezka, nová knížka…

Představitelé města se v březnu sešli se zástupci chomutovského sdružení, které provozuje Muzeum československého opevnění 1936-1938 „Na Kočičáku“. Kočičák je vrch u Chomutova, kde je několik bunkrů, tzv. „řopíků“, vzniklých ve 30. letech jako pohraniční opevnění proti tehdy očekávané možné agresi ze strany hitlerovského Německa. Členové sdružení se o ně už řadu let starají a od roku 2019 mají od města pronajaté i tři bunkry u řeky Ohře v Lounech. Město je se spoluprací velmi spokojeno, členové sdružení během uplynulých tří let zajistili vyklizení a rekonstrukci tří bunkrů, instalovali v jejich blízkosti informační tabule se zajímavými informacemi, zajistili také vydání knižní publikace o systému opevnění v Lounech, plánují rovněž vytvoření naučné stezky. „Počítáme se zpřístupněním bunkrů pro veřejnost, zájemcům umožníme vstup vždy při různých speciálních příležitostech. Prohlídky budou možné jen s našimi průvodci,“ uvedl pro naši redakci už v roce 2020 Jan Šíma z Muzea Na Kočičáku. Několik možností vidět obranné objekty i zevnitř už od té doby lidé skutečně měli. Chomutovské sdružení má bunkry v Lounech pronajaté až do roku 2029.  

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Tři bunkry v Lounech mají nový maskovací nátěr. Z jednoho nadšenci vybourali 11 tun betonu, který tam nalili okupanti

ČTĚTE TAKÉ: Bunkry v Lounech se dostanou i do knížky. Město přispělo na její vydání

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Vojáci, zbraně, vozidla. Válečné muzeum v Libočanech si za první rok prohlédlo 1600 návštěvníků

(na snímcích: T. G. Masaryk ve skvělém podání Jana Kohouta na lounském náměstí v září 2018, vpravo je tehdejší starosta města Radovan Šabata. Dole Jan Kohout přebírá medaili a gratulaci od místostarosty Loun Vladimíra Honse, u slavnostního aktu byli také Jiří Piramovský a Jan Šíma z chomutovského sdružení „Na Kočičáku“. Foto Libor Želinský a Městský úřad Louny)