Nový radar už brzy začne pracovat v Sýrovicích. Náklady na pořízení se městům vracejí obvykle zhruba za rok

Sýrovice, Podbořany – Ještě v průběhu současného léta, nebo nejpozději na podzim, se v Sýrovicích u Podbořan objeví novinka, směřující ke zvýšení bezpečnosti lidí v obci, zejména chodců u frekventované silnice. Bude to radar pro měření rychlosti projíždějících aut. Provozovat ho bude město Podbořany. Řidičům, kteří překročí rychlost, bude posílat výzvu k zaplacení vyměřené pokuty, anebo pozvánky do správního řízení.

Město za pořízení radarového systému zaplatí 1,5 milionu

Radar na Podbořansko dodá firma z Brna, radnice si ji vybrala ve veřejné soutěži. Zájem koupit a provozovat radar oznámilo město již loni na podzim. Za nákup radaru, který začne svou „misi“ v Sýrovicích, zaplatí radnice přibližně 1,5 milionu korun. Řidičů v ČR, kteří mají problémy s dodržováním předepsané rychlosti, je ovšem tolik, že i ze zkušeností ostatních měst vyplývá, že náklady na pořízení radarového systému se městům či obcím velmi brzy po zakoupení vrátí právě ve formě peněz z uložených a zaplacených pokut. Obvykle tato „návratnost“ trvá méně než jeden rok.

Tři z řidičů jeli přes Sýrovice stovkou – a to policie tam měří jen občas

Měřiče rychlosti umístí firma v Sýrovicích na sloupy veřejného osvětlení. Pro město podle smlouvy zajistí i bezplatný servis radarů na následujících pět let. Sýrovice, které leží na rovném úseku hlavního silničního tahu Plzeň – Žatec – Most, patří mezi místa, kde řidiči překračují nejvyšší povolenou rychlost, předepsanou pro jízdu v obcích (50 km/h), velmi často. A to i o velmi vysoké hodnoty. Jenom od loňského podzimu policisté zaznamenali a zadokumentovali tři motoristy, kteří jeli přes obec „stovkou“. Dva z nich se hnali rychlostí 98 km/h a třetí řidička dokonce neváhala jet 101 km/h.

Kamery přesně zachytí SPZ i obličej řidiče

Měření rychlosti přitom až dosud v Sýrovicích probíhalo nepravidelně, většinou jen „nárazově“ a příležitostně, nebo také při různých tzv. dopravně bezpečnostních akcích, které čas od času v průběhu roku dopravní policie pořádá. Nyní poprvé začne být nově pořízený radar v Sýrovicích v provozu den co den a řidiči se tedy budou muset mít víc „na pozoru“, jinak je bude čekat dopis s fotkou a pokuta. „Kvalitní kamery v systému dokážou pořídit okamžitý detailní snímek z místa přestupku,“ uvedl tajemník Městského úřadu Podbořany Martin Gutzer. Snímek přesně ukáže SPZ auta i třeba obličej řidiče.

Nejde jen o pokuty, za vyšší překročení přibývají i trestné body či rovnou zákaz řízení

Podle novely zákona platné od letošního ledna nemusí navíc na řidiče překračující rychlost čekat jen pokuty. Pokud je překročení rychlosti v obci vyšší než o 10 km /h (tedy jede-li řidič na „padesátce“ rychlostí 60 km/h a víc), dostane kromě pokuty i tzv. trestné body. A pokud překročí rychlost o 40 km/h a více (tedy v Sýrovicích a i dalších obcích by jel 90 km/h a více), může jako trest dostat i zákaz řízení na několik měsíců či třeba i na rok.

V sousedním Pšově bude nový sčítač aut a hustoty dopravy

Další technické zařízení nad vozovkou se objeví i v další vesnici, ležící jen o malý kousíček dál na téže silnici. Ve Pšově u Podbořan se bude v příštích týdnech instalovat nový automatický sčítač dopravy, který zaznamenává počet vozidel a určuje hustotu dopravy ve vybraných úsecích silnic. Krajský úřad Ústeckého kraje k tomuto záměru nyní na začátku července zahájil územní řízení. Pšov na rozdíl od sousedních Sýrovic nemá takové problémy s velkou rychlostí aut, protože ve vesnici jsou zatáčky a jedna z nich i velmi ostrá, takže řidiči i „ve vlastním zájmu“ tak jako tak musí automaticky přibrzdit a jet pomalu a opatrně.

(na snímku nahoře: Sýrovice – příjezd ve směru od Žatce. Na rovném úseku silnice často dochází k překračování rychlosti. Podbořanská radnice teď v osadě nechá umístit radar. Foto Mapy.cz)

ČTĚTE TAKÉ: Město koupí radarový systém. Rychlost aut bude měřit v Sýrovicích, ale i v Podbořanech

ČTĚTE TAKÉ: Dva radary v Lounech stály 1,6 milionu korun. Za rok provozu přinesly do městského rozpočtu čtyři miliony

ČTĚTE TAKÉ: Nejen Velemyšleves a Žiželice. Nový vysoký silniční most vyroste také v Plasech a zkrátí cestování řidičům na trase Žatec – Plzeň