Festival Dead Shall Rise odhalil mezinárodní line-up

Rakovnicko, Lounsko (PR) – V malebném prostoru v Lužné u Rakovníka se chystá na na konec léta jedinečná akce: DEAD SHALL RISE open air 2023. Tedy grind/metalový festiválek pod širým nebem. V sobotu 26. srpna na něm vystoupí celkem 13 kapel, a to ze Španělska, Polska, Německa, Slovenska a z domácí scény. Vrata se otevřou ve 13:00 a první kapela odstartuje program ve 14:00.

Jako hlavní tahouny festivalu uvidíte a uslyšíte Španěly Gruesome Stuff Relish, hororové nadšence, kteří se na scéně pohybují už od roku 1999 a návštěvníkům nabídnou směsici old school goregrindu a death metalu. Goregrind s sebou přivezou také Poláci Meat Spreader, v jejichž řadách stojí ostřílení veteráni z kultovních skupin jako Dead Infection, Squash Bowels či Neuropathia. Dále tu máme něco pro příznivce thrash metalu, kteří se mohou těšit na populární Čad. Asi největší současná slovenská metalová kapela zahraje také písně z její kritiky i fanoušky velmi vlídně přijaté a zatím poslední desky Medvedě. Mezinárodní sestavu pak doplní Němci Repulsive Feast. Mladá kapela vznikla teprve v roce 2017 a svůj old school death grind předvedla i na kultovním trutnovském festivalu Obscene Extreme v roce 2021.

Tuzemská scéna bude mít na Dead Shall Rise největší zastoupení. Thrashovou trojici doplní jízda v podání skupiny Lahar a Exorcizphobia. Death, grind či gore předvedou Fleshless (letos slaví 30 let na scéně), po kratší pauze obnovená bruska Ingrowing, dále Choked By Own Vomits, Narcoleptic a Kandar. Program zpestří metalcore Behavioral Sink a gore rap Pothead.

Akce se uskuteční v příjemném areálu fotbalového hřiště – „Na mlatě“, který je vybaven dostatkem stolů, laviček i parketem pro pořádný tanec (viz fotka níže). Stín poskytnou aleje stromů, lemujících areál. Na místě bude možné přenocovat ve stanu – stany zdarma. Lužná leží pár kilometrů od dálnice D6 mezi Prahou a Karlovými Vary. Vlaková zastávka je cca 1 km od hřiště. Zastávky autobusu nejsou daleko, obec spadá pod PID – Pražskou integrovanou dopravu – spojení snadno dohledáš na IDOS.cz.

VSTUPENKY JIŽ SE PRODÁVAJÍ

Již byl spuštěn předprodej vstupenek. Do konce května je cena 600,- Kč, následně bude limitované množství za 700,- Kč a na místě očekáváme cenu cca 800-900,- Kč.

Se zahnáním žízně pomůže dobré pivo od rakovnického Bakaláře, na místě budou stánky s občerstvením, nabídka je v přípravě, ale určitě budou klasiky jako guláš, klobásy a další. Myslet budeme i na vegetariánskou stravu, která má v této subkultuře početné zastoupení. Dále samozřejmě bar, nealko, prodej merchandise vystupujících kapel a obecně hudebních nosičů.

A co říká k festivalu pořadatel, kterému jsme poslali z redakce pár otázek? „Myslím, že nebudu moc přehánět, když řeknu, že se jedná o „historickou“ událost pro obec, rakovnický okres i přilehlé okresy. Nevybavuji si, že by se zde někdy dělala akce podobného rozsahu a ražení. Při srovnání s jinými kraji je Rakovnicko, bohužel i z pohledu počtu kapel daného žánru, prázdnější místo na mapě. Doufám, že se nám to podaří zlepšit a zároveň třeba vyvrátit zbytečné a mylné předsudky o metalistech, které, jak jsem měl možnost postřehnout, mezi lidmi stále jsou.

Na Dead Shall Rise můžete očekávat pohodovou a přátelskou atmosféru, která je pro tento hudební styl typická… tak jako rychlá a „tvrdá“ muzika… pohled na grind core bubeníky v akci je zážitek sám o sobě… přijďte se přesvědčit.

Na podobné koncerty jsem měl štěstí a možnost chodit od cca 13 let a na můj první větší festival jsem zavítal v 15 letech. Vlastní koncerty s kapelou hraji od 17 let. Za tu dobu bych s trochou nadsázky řekl, že čím extrémnější a rychlejší hudba, tím pohodovější lidé. Má současná kapela (Chocked by own vomits, bude také součástí programu, pozn. red.) má letos 18 let, hráli jsme ve většině zemí Evropy, i do Mexika jsme zavítali. S realizací festu mi pomáhá parta známých, kteří se na scéně pohybují dlouhodobě a mají též zkušenosti s pořádáním podobných akcí.“           Vít „Květák“ Malý

VÍCE PODROBNOSTÍ K FESTIVALU NAJDETE ZDE:

Dead Shall Rise Open Air 2023

Stránka na FB

FB – událost

PŘEHLED ÚČINKUJÍCÍCH KAPEL:

GRUESOME STUFF RELISH (Španělsko): Horroroví nadšenci fungující od roku 1999… old shool gore/grind/death.

MEAT SPREADER (Polsko): Ostřílení veteráni z Dead Infection, Squash Bowels, Neuropathia… gore grind mazec!

ČAD (Slovensko): Trash metaloví medvedi s buzogáněmi… založeno 1994!

INGROWING (CZ): Grind core bruska z jižních Čech hlásí po pár letech návrat na scénu, založeno 1995!

LAHAR (CZ): Thrash metalová jízda z jižních Čech, loni oslavili 20 let a vydali další desku!

FLESHLESS (CZ): Stálice české death/grind scény, letos slaví 30 let!

CHOKED BY OWN VOMITS (CZ): Letos plnoletý gore/grind/death chlívek z Dolní Chčije!

EXORCIZPHOBIA (CZ): Thrash metal crossover mazáci, založeno 2005/2006!

REPULSIVE FEAST (Německo): Oldschool death grind core ze sousedního Německa vzniknuvší roku 2017.

POTHEAD (CZ): Gore rap gangsteři z Prahe, hulí to od roku 2007!

KANDAR (CZ): Horrorový grind core běs z Brna, založeno 2015!

NARCOLEPTIC (CZ): Death grindoví sokolové ze Sokolova, vznik 2004!

BEHAVIORAL SINK (CZ): Hardcore/metalcore Praha/Rakovník, založeno 2017.