Rekord: na sraz veteránů do Hříškova majitelé přihlásili poprvé v historii více než tři stovky vozidel

Hříškov – Více než tři stovky vozidel zaregistrovali jejich majitelé do letošního srazu „auto a moto“ veteránů, konaného tradičně na konci července v Hříškově u Loun. Letos šlo už o devátý ročník tohoto setkání a účast byla rekordní. „Zaregistrovali jsme 305 vozidel – bylo to 184 osobních aut, 85 motocyklů, 23 terénních nebo užitkových vozidel, 11 traktorů a také dva autobusy,“ shrnul za tým pořadatelů Jindřich Kabourek.

Poprvé v historii nad tři sta

Účast byla rekordní, v minulých ročnících se ještě nikdy nepodařilo překonat hranici 300 registrovaných strojů. „Například ještě v roce 2015 se srazu zúčastnilo 133 vozidel a až v roce 2019 se jejich počet přiblížil k hranici dvou set – tehdy jsme zaregistrovali 198 zapsaných strojů. Jsme rádi, že zájem pořád stoupá a že naše setkání motoristy i veřejnost baví,“ uvedl Jindřich Kabourek.

Čtyřicetikilometrová jízda králů

Kolona veteránů se během dne vydala na jízdu po okolí, trasa měřila asi čtyřicet kilometrů. Účastníci projeli patnáct obcí v oblasti Lounska a Perucka a všude se setkali s nadšenými diváky. Jedním z účastníků kolony a „spanilé jízdy“ byl i historický autobus s posádkou z Prostějova, který do svých útrob také „nabral“ zájemce o jízdu už ve Hříškově, ať si mohou cestu a vyhlídku pořádně užít. „Tento autobus dostal i první cenu v kategorii pohár starostky. Každoročně vozí návštěvníky na spanilou jízdu a vždy má plné obsazení. Všech takových pravidelných účastníků si velmi vážíme. Jsme rádi, že se jim naše setkání líbí, a věříme, že s námi zůstanou i nadále,“ uvedla starostka Hříškova Jana Kalašová. Posádce věnovala spolu s pohárem knihu o Hříškově.

Cen bylo velmi mnoho

Majitel „prostějovského“ autobusu z roku 1964 je Jan Koušek. Jako vítězové dalších kategorií byli vyhlášeni například Antonín Pallas s autem Mercedes Benz z roku 1959, Lenka Slezáková s Tatrou 813 Kolos z roku 1972, Josef Valta s motocyklem Jawa 500 OHC + side z roku 1958 nebo Vladimír Kočí s traktorem Zetor 25 A z roku 1950. Rozdaných cen i za další místa a kategorie bylo ještě mnohem více.

Novým místem byla zahrada u školky

„Akce se povedla ve všech směrech. Vyšlo počasí, byl velký zájem účastníků i návštěvníků, jsem ráda, že se setkání u nás stalo tradicí, a děkuji pořadatelům i všem dalším pomocníkům. Na ploše, kde jsou veterány obvykle vystaveny, letos stavíme nové veřejné hřiště, a tak jsme pro sraz veteránů využili zahradu u bývalé školky. Ani s tímto novým místem nebyl žádný problém, ohlasy účastníků byly pozitivní,“ uvedla starostka. Součástí setkání byla i tombola, hudba, bohaté občerstvení a další zábava.

ČTĚTE TAKÉ: V Hříškově opravují obecní úřad. Pošta v přízemí zůstane, budovu ozdobí i nový znak obce

ČTĚTE TAKÉ: Rodina z Hříškova během pár hodin přišla o dům. S těžkou situací pomáhali lidé z okolí, posílali dary do sbírky

ČTĚTE TAKÉ: Tramvaj, letadlo, armádní vozidla. U zatáčky ve Pšově vzniká nový technický skanzen

(na snímcích: sraz veteránů na konci července v Hříškově. Foto: Ladislav Šeiner)