Město Žatec poslalo dar na obnovu Stebna. Pomáhat přijeli i studenti a učitelé z gymnázia

Žatec – Město Žatec se také zapojilo do finanční pomoci na obnovu obcí, které poničila silná bouře minulý týden. Rada města v pondělí schválila poslat z rozpočtu města finanční dar městu Kryry, a to ve výši 20 tisíc korun. Peníze jsou určeny pro obnovu vesnice Stebno, která nemá vlastní samosprávu ani obecní úřad a spadá právě pod Městský úřad Kryry.

Dary půjdou i z radnic v Lounech a Postoloprtech

Finanční dar v pondělí schválila také rada města Loun, a to pro čtyři subjekty na Podbořansku a jednu obec na jižní Moravě. Poskytnout pomoc se chystá také město Postoloprty. Tam bude o výši peněžitého daru na obnovu postižených regionů hlasovat celé zastupitelstvo města, a to příští týden. Starosta k tématu svolal mimořádnou schůzi zastupitelstva na 7. červenec.

Na místě pomáhají hasiči i mnoho jiných dobrovolníků

Kromě měst okresu Louny pomáhají v postižených oblastech, v našem případě zejména na Podbořansku, i sami jejich obyvatelé. Někteří se vydávají do poničených obcí osobně a pomáhají tam při úklidu. Jsou to například dobrovolní hasiči, ale i jiní dobrovolníci. V úterý se například vydala do Stebna pomáhat skupina studentů a učitelů z Gymnázia Žatec.

Neobvykle ničivá bouře, na Moravě kvůli ní zemřelo šest lidí

V českých podmínkách až neobvykle silné a ničivé bouře, na Moravě i s tornádem, zasáhly minulý čtvrtek Podbořansko a jižní Moravu. Kvůli bouři na Moravě pod troskami zbořených domů zahynulo šest lidí, další desítky jich byly zraněny. Bouře s tornádem shodila střechy a poškodila konstrukce u více než 1200 domů na Moravě a zhruba u tří desítek na Podbořansku. Sto padesát domů z oblasti Moravy je poškozených natolik, že už nepůjdou opravit a musí se úplně strhnout, uvedla ve středu ČTK. Škody na Moravě se odhadují na několik miliard korun, pojišťovny očekávají, že budou vyplácet kolem čtyř miliard. Na Podbořansku živly zasáhly obce Blatno, Petrohrad, Stebno a část Kryr. Nejvíce poškozené je Stebno, škody se tam odhadují na částku 80 – 100 milionů korun.

(na snímku nahoře: studenti gymnázia pomáhají při úklidu ve Stebně. Foto: Okrašlovací spolek Stebno)

ČTĚTE TAKÉ: Město Louny schválilo finanční dar pro obce postižené bouří. Do pěti míst půjde přibližně sto tisíc korun

ČTĚTE TAKÉ: Města připravují finanční pomoc pro obce, poničené po katastrofách. Postoloprty možná pošlou přes půl milionu

ČTĚTE TAKÉ: Sobotní atmosféra ve Stebně a okolí: hasiči jedou hned od brzkého rána. V úterý dostanou za odměnu řízky. Přijel i premiér Babiš