Tráva v Lounech se nebude sekat celý srpen. Stejně neroste, je vedro a sucho, uvádí město

Louny – Tráva na veřejných plochách v Lounech ve vlastnictví města se nebude po celý srpen vůbec sekat. Rozhodla o tom lounská radnice. Důvodem je velmi teplé letní počasí s častými tropickými dny a stále přetrvávající dlouhodobé sucho.

Sekání zrušili i třeba v Lovosicích

„Sekání travnatých ploch ve městě pro měsíc srpen bylo zrušeno. Ve městě je sucho, přírůstek travní hmoty je v takovém počasí v těchto dnech stejně jen zcela minimální,“ informovala Kateřina Boudová z Městského úřadu Louny. K podobným opatřením přistupují i jiná česká města, nyní v červenci to byly také například sousední Lovosice. Pokud by se trávníky dál sekaly na hodně nízko, sucho ve městech i v jiné krajině by to ještě zhoršovalo. Naopak když po suchých dnech „sprchne“, neposekaná tráva je schopná zadržet více vody a dokáže pak alespoň trochu déle „osvěžit vzduch“ ve svém okolí.

V Lounech je to letos už potřetí, uvádí starosta

Podle starosty Loun Pavla Jandy to přitom nebylo první letošní rozhodnutí „nesekat“, radnice ke stejnému kroku totiž přikročila už také dvakrát jednorázově i v předchozím průběhu jara a léta. „Letos to bude už třetí seč trávy vynechaná kvůli aktuálnímu vývoji počasí. Teď jsme zrušili sekání na celý měsíc srpen, dál uvidíme podle potřeby v závislosti na počasí. Necháme zatím přírodě volnou ruku,“ uvedl s trochou nadsázky starosta. Lounská radnice má podle něj nově vypracované smlouvy s firmami, které udržují ve městě zeleň, a z podmínek dohody vyplývá, že pokud se tráva neseká, město nemusí za zrušené seče firmě nic platit.

Města v ČR kvůli opakujícímu se horku a suchu mění přístup k péči o zeleň

Při opakujících se vlnách horka a sucha v posledních letech řada měst v ČR pozměnila svůj postoj ke způsobu péče o zeleň včetně sekání trávy. Trávníky se často nesekají až úplně „na dřeň“, ale nechává se jim trochu větší výška, na mnoha místech se také objevuje záměr místo prostých zelených trávníků vysazovat na plochy rostliny tvořící tzv. „květinové louky“, které mají mírně vyšší porost a nebývá nutné je sekat. Cílem je snaha v parných a suchých letních dnech pokusit se zadržet více vody v městské zeleni, která by osvěžovala a ochlazovala okolní prostředí. „Českých měst, která kvůli suchu výrazně mění režimy sečení městských parků a travnatých ploch, jsou zhruba dvě třetiny,“ uvedl server idnes.cz už v roce 2019.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Z parku v Lounech bude malá botanická zahrada. Chybět nebudou ani budky pro netopýry

ČTĚTE TAKÉ: Sucho udeřilo, radnice zakázala čerpat vodu z menších řek. U nás na zahradě jsme problém vyřešili už před lety, říká Lada z Holedeče

ČTĚTE TAKÉ: Alej, louky, pás lesa. Opuštěná kaplička i nádraží na okraji Loun dostanou společnost