Průlom v národním parku: hasiči po více než týdnu dostali obří požár pod kontrolu

Děčínsko, Lounsko, Žatecko – Při velkém požáru v Národním parku České Švýcarsko nastal po více než týdenním zásahu průlom: hasiči dostali obrovské požářiště pod kontrolu a oheň by se tak už neměl dál šířit na jiné plochy. Odbornou terminologií to hasiči označují tak, že požár byl lokalizován. Oheň se podařilo „zkrotit“ v pondělí (1. 8.) večer, potvrdil mluvčí ústeckých hasičů Milan Rudolf ve vyjádření pro ČTK. Na místě přesto stále zasahuje i dnes (2. 8.) více než tisícovka hasičů z celé republiky. Mezi nimi v průběhu uplynulých dní výrazně pomáhali i muži z hasičských sborů v okrese Louny.

Plochu požářiště zmenšili skoro na polovinu

„Během pondělka se podařilo hasičům snížit plochu požářiště s aktivní činností z 1060 hektarů zhruba na 600,“ uvedl podle ČTK mluvčí. Boj s ohněm bude pokračovat i v úterý, na místě nyní zasahuje 1028 hasičů a řada strojů požární i letecké techniky. Letadel je více než deset, pozemní požární techniky, například zásahových cisteren se stříkačkami a jiných speciálních vozidel, jsou v národním parku více než tři stovky. Hasiči využívají pro pohyb v náročném terénu i třeba horolezecké vybavení nebo také motorové pily.

Pomáhali i hasiči z Cítolib, Kryr, Postoloprt či Žatce

S požárem, který z hlediska rozsahu nemá v ČR obdoby a je největší v zaznamenané historii, vyjížděli už od minulého týdne pomáhat i dobrovolní hasiči z okresu Louny. Na místo byly povolány například jednotky z Cítolib, Postoloprt, Kryr nebo Žatce. „O víkendu jsme zasahovali poblíž obce Janov, velící štáb nám přidělil sektor číslo čtyři, oblast nad soutěskami v jihovýchodní části požářiště. Vyhledávali a likvidovali jsme skrytá ohniska požáru. Naše velkoobjemová cisterna také pomáhala rozvážet hasební vodu i pro další jednotky hasičů zasahující v lokalitě,“ popsali členové SDH Žatec.

V národním parku hořelo déle než týden, byl to plošně největší požár v historii ČR

Požár v národním parku vznikl v neděli 24. července a velmi rychle se šířil. Zprvu hořelo na ploše kolem dvou hektarů, v úterý už to bylo třicet hektarů a v pátek již přes tisíc hektarů. V obci Mezná oheň zasáhl několik obytných domů. Podle odhadů hasičů by měl být požár nevídaného rozsahu zcela zlikvidován během tohoto týdne. Stále zůstává evakuována více než stovka obyvatel ze tří obcí. Jakmile hasiči prohlásí místo za bezpečné, budou se moci i oni postupně začít vracet do svých domovů.

ČTĚTE TAKÉ: Hasičům se stále nedaří zkrotit obří požár. Chlapi z Lounska pomáhají i během víkendu

ČTĚTE TAKÉ: Plocha zasažená požárem je proti úterku čtyřicetkrát větší. Na místě pomáhají hasiči z Cítolib, Kryr, Postoloprt i Žatce

ČTĚTE TAKÉ: Lesní požár už se rozšířil i do vesnice, shořelo šest domů. Na Děčínsko vyjeli i hasiči z okresu Louny

(na snímcích: hasiči z okresu Louny pomáhají u obřího požáru u Hřenska. Foto SDH Cítoliby a SDH Žatec)