V Postoloprtech se rozjela petice za zachování DDM v současné budově. Podepsalo ji už kolem 200 lidí

Postoloprty – V Postoloprtech se rozjela petice požadující zachování Domu dětí a mládeže (DDM) v současné budově a v současném systému provozu, tedy bez stěhování do areálu základní školy a slučování obou organizací, což prosazuje vedení města. Za první týden ji podepsalo přibližně 150 lidí, v současnosti je na dokumentu už kolem 200 podpisů.

Lidé nesouhlasí se záměrem sloučit DDM se základní školou

Z textu podpisového archu vyplývá, že podepsaní lidé nesouhlasí se sloučením DDM a základní školy a požadují, aby DDM zůstal i po 1. září 2021 samostatnou organizací a mohl dál působit ve své tradiční budově na Jiráskově náměstí, která dětem slouží už několik desítek let. Podepsaní lidé se obracejí se svou žádostí zachovat věci, tak jak jsou, na zastupitelstvo města, které by mělo o DDM rozhodovat pravděpodobně 9. června.

V petičním výboru jsou pracovníci DDM a rodiče

V petičním výnoru je pět lidí, tvoří ho pracovníci DDM a zástupci rodičů dětí. V čele stojí Petra Slámová, která je i ředitelkou DDM. „Petiční archy mohou lidé podepsat v některých obchodech ve městě. Také jsme jich několik, asi přes tisícovku, nechali vytisknout a roznést lidem domů do schránek. Spolupracuje s námi při tom několik zastupitelů, kteří také nesouhlasí se stěhováním DDM. Vytištění lístků jsem platila ze svých vlastních prostředků, v žádném případě na to nebyly použity peníze DDM. Už tu běžely i opačné fámy, takže bych je chtěla takto veřejně odmítnout,“ uvedla Petra Slámová. Petiční archy si v případě zájmu mohou lidé stáhnout i sami, a to dokonce i z webu města.

Zachování DDM v současné podobě podporují i někteří zastupitelé

Jedním z uvedených zastupitelů, který se snaží podpořit zachování DDM v současných prostorách i nynější právní podobě, je Jaromír Vápeník. „Ano, pomáhám paní ředitelce i všem pracovníkům DDM. Myšlenka na slučování se školou a přestěhování celého DDM se mi zdá zbytečná, komplikovaná a nesmyslná. Proč máme rušit něco, co tu dlouhé roky tradičně, dobře a úspěšně funguje? Na schůzi zastupitelstva budu hlasovat určitě proti slučování a stěhování. Už teď se snažím pomoci zachovat současný stav, jak to jen jde,“ uvedl Jaromír Vápeník, který v minulosti několik let působil i v roli místostarosty města.

Chování ředitelky je nevhodné, uvádí starosta

Záměr sloučit DDM se základní školou a přestěhovat ho do jejího areálu už schválila rada města. Ke změně má dojít od 1. září, ale ještě ji bude muset potvrdit právě zastupitelstvo. Současné aktivity kolem petice vedení města odmítá. „Ředitelka DDM se chová vůči zřizovateli nevhodně. Měla by respektovat záměr města, které je zřizovatelem DDM, tedy organizace, kde ona pracuje. Město má právo rozhodovat o právní podobě svých příspěvkových organizací i o jejich umístění,“ uvedl starosta Postoloprt Zdeněk Pištora.

Sloučení připravuje vedení města od počátku letošního roku

Záměr přestěhovat DDM do areálu ZŠ připravuje vedení města přibližně od počátku letošního roku. Oficiálním důvodem, který město uvedlo, je snaha, aby aktivity DDM mohlo navštěvovat více dětí z Postoloprt. Otázkou, které se představitelé města zatím vyhýbali a odmítali ji s tématikou DDM spojovat, je další využití budovy po DDM, pokud by se z ní děti odstěhovaly. Jedním ze záměrů, o kterém se po městě hovoří, je umístit do ní veterinární ambulanci, která by tak mohla opustit současné stísněné prostory poblíž hlavního náměstí. Oficiálně však tuto variantu město ještě nepotvrdilo.

(na snímku nahoře: současná budova DDM Postoloprty, foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Kauza DDM Postoloprty: bude se stěhovat do prostor školy? Ve městě se o tématu pořád diskutuje, připravuje se i petice

ČTĚTE TAKÉ: Co bude s tradičním domem dětí a mládeže? Radní ho chtějí sloučit se školou. Budova už dětem zřejmě sloužit nebude

ČTĚTE TAKÉ: Velké změny v Postoloprtech: nové názvy pro dvě náměstí, nový nápis u zastávky autobusů